NAN XIN 7
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 595.77 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.2 Knots |
| MAX Speed | 12.9 Knots |
| AVG Wind | 10.2 knots |
| MAX Wind | 17.9 knots |
| MIN Temp | 13.2°C / 55.76°F |
| MAX Temp | 24.4°C / 75.92°F |
| Draught | 7 m |
| Position Received | 11 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 14.8 Knots |
| Course | 169.1° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 11 d ago |
Info
Information
The current position of NAN XIN 7 is in South China Sea with coordinates 22.27293° / 113.80708° as reported on 2026-05-05 06:37 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 14.8 Knots
The vessel NAN XIN 7 (IMO: 9223198, MMSI: 414277000) is a Bulk Carrier that was built in 2001 ( 25 years old ). It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of NAN XIN 7 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of NAN XIN 7 as reported by AIS is 7 meters
Weather
| Temperature | 19.9°C / 67.82°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 119° ESE |
| Pressure | 1018.7 hPa |
| Humidity | 87.6 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-11 18:03 | 2026-05-13 02:55 | 1 d | |
| 2026-04-25 04:19 | 2026-04-26 12:09 | 1 d | |
| 2026-03-28 12:41 | 2026-03-29 20:09 | 1 d | |
| 2026-03-02 07:41 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-26 20:09 | 2026-05-12 02:03 | 2964.91 nm | |||
| 2026-03-30 04:09 | 2026-04-25 12:19 | 3011.22 nm | |||
| 2026-03-02 15:41 | 2026-03-28 20:41 | 4647.49 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 04:47 | START Moving | --- |
39.91412 / 119.67450
QIN HUANG DAO
|
Speed: 4.3 kn Course: 164° |
| 2026-05-13 13:10 | STOP Moving | --- |
39.91683 / 119.67664
QIN HUANG DAO
|
Speed: Course: 359° |
| 2026-05-13 11:19 | START Moving | --- |
39.79316 / 119.78541
QIN HUANG DAO
|
Speed: 3.4 kn Course: 197° |
| 2026-05-13 04:42 | STOP Moving | --- |
39.79844 / 119.78793
QIN HUANG DAO
|
Speed: 0.2 kn Course: 213° |
| 2026-05-13 02:55 | PORT DEPARTURE |
|
39.91142 / 119.67593
QIN HUANG DAO
|
Speed: 5.5 kn Course: 171° |
| 2026-05-13 02:51 | START Moving |
39.91855 / 119.67332
[CN] QINHUANGDAO
|
Speed: 5.5 kn Course: 171° |
|
| 2026-05-11 18:08 | STOP Moving |
39.92474 / 119.67626
[CN] QINHUANGDAO
|
Speed: Course: 359° |
|
| 2026-05-11 18:03 | PORT ARRIVAL |
|
39.92471 / 119.67600
[CN] QINHUANGDAO
|
Speed: 3.9 kn Course: 359° |
| 2026-05-11 14:35 | START Moving | --- |
39.73858 / 119.84761
QIN HUANG DAO
|
Speed: 5.1 kn Course: 276° |
| 2026-05-10 03:37 | STOP Moving | --- |
39.74240 / 119.85510
QIN HUANG DAO
|
Speed: 0.3 kn Course: 218° |