VIC
Pleasure Craft
Current Trip
| Trip Time | 4 h, 48 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 19.55 nm |
| AVG Speed | 6 Knots |
| MAX Speed | 6 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 19.8 knots |
| MAX Wind | 21 knots |
| MIN Temp | 22.2°C / 71.96°F |
| MAX Temp | 23°C / 73.4°F |
| Position Received | 3 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Coral Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 m ago |
Info
Information
The current position of VIC is in Coral Sea with coordinates -27.96821° / 153.42393° as reported on 2026-05-13 22:44 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of SOUTHPORT.
The vessel VIC (MMSI: 375266000) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [VC] St Vincent Grenadines.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of VIC is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 20.8°C / 69.44°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 143° SE |
| Pressure | 1026.5 hPa |
| Humidity | 64.4 % |
| Cloud Coverage | 33 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-02 05:51 | |||
| 2026-04-27 01:20 | 2026-05-02 01:03 | 4 d | |
| 2026-04-26 23:17 | |||
| 2026-03-16 02:36 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 20 | ||
| 5 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-02 11:03 | 2026-05-02 15:51 | 19.55 nm | |||
| 2026-04-27 09:17 | 2026-04-27 11:20 | 7.94 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 21:36 | OUT of Coverage |
-27.96822 / 153.42397
Coral Sea
[AU] SOUTHPORT
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-05-13 16:17 | IN Coverage |
-27.96821 / 153.42395
Coral Sea
[AU] SOUTHPORT
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-05-13 15:11 | OUT of Coverage |
-27.96820 / 153.42394
Coral Sea
[AU] SOUTHPORT
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-13 14:53 | IN Coverage |
-27.96819 / 153.42391
Coral Sea
[AU] SOUTHPORT
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-13 13:02 | OUT of Coverage |
-27.96822 / 153.42392
Coral Sea
[AU] SOUTHPORT
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-13 13:02 | IN Coverage |
-27.96822 / 153.42392
Coral Sea
[AU] SOUTHPORT
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-13 10:17 | OUT of Coverage |
-27.96819 / 153.42393
Coral Sea
[AU] SOUTHPORT
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-13 10:17 | IN Coverage |
-27.96819 / 153.42393
Coral Sea
[AU] SOUTHPORT
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-13 08:14 | OUT of Coverage |
-27.96821 / 153.42394
Coral Sea
[AU] SOUTHPORT
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-13 07:26 | IN Coverage |
-27.96821 / 153.42394
Coral Sea
[AU] SOUTHPORT
|
Speed: Course: 511° |