MT SL MALUNGGAY
Tanker
Current Trip
| Trip Time | 1 day |
|---|---|
| Trip Distance | 20.98 nm |
| AVG Speed | 4.5 Knots |
| MAX Speed | 5.3 Knots |
| Draught | 3.2 m |
| AVG Wind | 5.9 knots |
| MAX Wind | 10.1 knots |
| MIN Temp | 26.6°C / 79.88°F |
| MAX Temp | 30.8°C / 87.44°F |
| Position Received | 2026-03-22 05:33 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2026-03-22 05:33 |
Info
Information
The current position of MT SL MALUNGGAY is in South China Sea with coordinates 14.54875° / 120.62757° as reported on 2026-03-22 05:33 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of LIMAY.
The vessel MT SL MALUNGGAY (IMO: 8912716, MMSI: 548728200) is a Tanker It's sailing under the flag of [PH] Philippines.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MT SL MALUNGGAY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MT SL MALUNGGAY as reported by AIS is 3.2 meters
Weather
| Temperature | 30.8°C / 87.44°F |
|---|---|
| Wind Speed | 4 knots |
| Direction | 228° SW |
| Pressure | 1008 hPa |
| Humidity | 60 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-13 23:31 | |||
| 2026-05-12 05:27 | 2026-05-12 19:55 | 14 h | |
| 2026-05-11 14:22 | 2026-05-12 00:42 | 10 h | |
| 2026-05-08 18:43 | 2026-05-09 10:55 | 16 h | |
| 2026-05-08 02:41 | 2026-05-08 13:27 | 10 h | |
| 2026-05-06 23:58 | 2026-05-07 13:59 | 14 h | |
| 2026-05-06 08:52 | 2026-05-06 19:23 | 10 h | |
| 2026-05-03 22:39 | 2026-05-04 12:19 | 13 h | |
| 2026-05-03 06:01 | 2026-05-03 17:48 | 11 h | |
| 2026-05-02 11:35 | 2026-05-03 00:55 | 13 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 03:55 | 2026-05-14 07:31 | 20.98 nm | |||
| 2026-05-12 08:42 | 2026-05-12 13:27 | 20.08 nm | |||
| 2026-05-09 18:55 | 2026-05-11 22:22 | 27.03 nm | |||
| 2026-05-08 21:27 | 2026-05-09 02:43 | 20.44 nm | |||
| 2026-05-07 21:59 | 2026-05-08 10:41 | 20.34 nm | |||
| 2026-05-07 03:23 | 2026-05-07 07:58 | 20.22 nm | |||
| 2026-05-04 20:19 | 2026-05-06 16:52 | 19.34 nm | |||
| 2026-05-04 01:48 | 2026-05-04 06:39 | 20.42 nm | |||
| 2026-05-03 08:55 | 2026-05-03 14:01 | 21.02 nm | |||
| 2026-05-02 14:30 | 2026-05-02 19:35 | 20.14 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 23:31 | STOP Moving |
14.53167 / 120.60833
[PH] LIMAY
|
Speed: Course: -1° |
|
| 2026-05-13 23:31 | PORT ARRIVAL |
|
14.53167 / 120.60833
[PH] LIMAY
|
Speed: 2.3 kn Course: -1° |
| 2026-05-13 22:59 | START Moving | --- |
14.54198 / 120.62333
HARBOR CENTER MNL
|
Speed: 3.2 kn Course: -1° |
| 2026-05-13 00:03 | STOP Moving | --- |
14.54529 / 120.62153
HARBOR CENTER MNL
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
| 2026-05-12 19:55 | PORT DEPARTURE |
|
14.62619 / 120.92931
HARBOR CENTER MNL
|
Speed: 5.3 kn Course: -1° |
| 2026-05-12 19:43 | START Moving |
14.62756 / 120.94719
[PH] MANILA
|
Speed: 5.3 kn Course: -1° |
|
| 2026-05-12 05:35 | STOP Moving |
14.62972 / 120.95225
[PH] MANILA
|
Speed: Course: -1° |
|
| 2026-05-12 05:27 | PORT ARRIVAL |
|
14.62910 / 120.95197
[PH] MANILA
|
Speed: 0.7 kn Course: -1° |
| 2026-05-12 00:42 | PORT DEPARTURE |
|
14.54153 / 120.62290
HARBOR CENTER MNL
|
Speed: 4.4 kn Course: -1° |
| 2026-05-12 00:31 | START Moving |
14.54068 / 120.60932
[PH] LIMAY
|
Speed: 3.5 kn Course: -1° |