MT GLEN COVE
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 8 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2083.88 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.4 Knots |
| MAX Speed | 14.3 Knots |
| AVG Wind | 10.1 knots |
| MAX Wind | 26.9 knots |
| MIN Temp | 0.4°C / 32.72°F |
| MAX Temp | 14°C / 57.2°F |
| Draught | 9.9 m |
| Position Received | 7 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 12.5 Knots |
| Course | 274.6° |
| Area | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 7 d ago |
Info
Information
The current position of MT GLEN COVE is in North Pacific Ocean with coordinates 48.50415° / -128.56233° as reported on 2026-05-12 15:28 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.5 Knots
The vessel MT GLEN COVE (IMO: 9414228, MMSI: 538009346) is a Tanker It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MT GLEN COVE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MT GLEN COVE as reported by AIS is 9.9 meters
Weather
| Temperature | 1.4°C / 34.52°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 115° ESE |
| Pressure | 1007.2 hPa |
| Humidity | 89.5 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-10 09:05 | 2026-05-11 04:13 | 19 h | |
| 2026-05-06 21:49 | 2026-05-06 23:18 | 1 h | |
| 2026-04-28 23:37 | 2026-05-01 09:38 | 2 d | |
| 2026-04-08 11:40 | 2026-04-09 22:19 | 1 d | |
| 2026-03-29 23:29 | 2026-03-30 22:25 | 22 h | |
| 2026-03-25 08:01 | 2026-03-27 02:01 | 1 d | |
| 2026-03-20 18:25 | 2026-03-22 01:13 | 1 d | |
| 2026-03-18 07:09 | 2026-03-20 00:25 | 1 d | |
| 2026-03-16 02:20 | 2026-03-17 05:34 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 16:18 | 2026-05-10 02:05 | 17.35 nm | |||
| 2026-05-01 02:38 | 2026-05-06 14:49 | 1021.01 nm | |||
| 2026-04-10 07:19 | 2026-04-28 16:37 | 5134.77 nm | |||
| 2026-03-31 07:25 | 2026-04-08 20:40 | 516.94 nm | |||
| 2026-03-27 10:01 | 2026-03-30 08:29 | 577.82 nm | |||
| 2026-03-22 09:13 | 2026-03-25 16:01 | 704.26 nm | |||
| 2026-03-20 08:25 | 2026-03-21 02:25 | 58.13 nm | |||
| 2026-03-17 13:34 | 2026-03-18 15:09 | 102.03 nm | |||
| 2026-02-23 11:48 | 2026-03-16 10:20 | 5552.14 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 16:37 | STOP Moving | --- |
58.53544 / -161.56030
US CLM=>US TOG
|
Speed: Course: 95° |
| 2026-05-12 15:32 | Status Changed | Default Under way using engine |
48.50512 / -128.58057
US CLM=>US TOG
|
Speed: 12.5 kn Course: 274.6° |
| 2026-05-12 15:28 | Status Changed | Under way using engine Default |
48.50415 / -128.56233
US CLM=>US TOG
|
Speed: 12.5 kn Course: 274° |
| 2026-05-12 15:28 | OUT of Coverage |
48.50415 / -128.56233
North Pacific Ocean
US CLM=>US TOG
|
Speed: 12.5 kn Course: 274.6° |
|
| 2026-05-12 15:00 | Status Changed | Default Under way using engine |
48.49703 / -128.41628
US CLM=>US TOG
|
Speed: 12.5 kn Course: 273.7° |
| 2026-05-12 14:55 | Status Changed | Under way using engine Default |
48.49602 / -128.39105
US CLM=>US TOG
|
Speed: 12.4 kn Course: 274° |
| 2026-05-12 14:46 | Status Changed | Default Under way using engine |
48.49370 / -128.34012
US CLM=>US TOG
|
Speed: 12.4 kn Course: 279° |
| 2026-05-12 13:55 | Status Changed | Under way using engine Default |
48.47987 / -128.08072
US CLM=>US TOG
|
Speed: 11.9 kn Course: 260° |
| 2026-05-12 13:36 | Status Changed | Default Under way using engine |
48.49415 / -127.98666
US CLM=>US TOG
|
Speed: 11.9 kn Course: 276.1° |
| 2026-05-12 13:02 | Status Changed | Under way using engine Default |
48.49906 / -127.82004
US CLM=>US TOG
|
Speed: 12.1 kn Course: 268° |