MORNING CONDUCTOR
Vehicles Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 6 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2400.16 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 13.9 Knots |
| MAX Speed | 18.6 Knots |
| AVG Wind | 13.8 knots |
| MAX Wind | 24.5 knots |
| MIN Temp | 6.5°C / 43.7°F |
| MAX Temp | 17.1°C / 62.78°F |
| Draught | 9.3 m |
| Position Received | 5 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 14.6 Knots |
| Course | 87.5° |
| Area | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 d ago |
Info
Information
The current position of MORNING CONDUCTOR is in North Pacific Ocean with coordinates 41.64846° / 141.68236° as reported on 2026-05-11 02:35 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 14.6 Knots and is heading at the port of BALBOA. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-31 17:00 LT
The vessel MORNING CONDUCTOR (IMO: 9336050, MMSI: 440083000) is a Vehicles Carrier that was built in 2008 ( 18 years old ). It's sailing under the flag of [KR] Korea.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MORNING CONDUCTOR is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MORNING CONDUCTOR as reported by AIS is 9.3 meters
Weather
| Temperature | 8.4°C / 47.12°F |
|---|---|
| Wind Speed | 16 knots |
| Direction | 316° NW |
| Pressure | 1019.1 hPa |
| Humidity | 67.4 % |
| Cloud Coverage | 90 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-07 22:09 | 2026-05-09 08:30 | 1 d | |
| 2026-05-02 06:30 | 2026-05-06 07:36 | 4 d | |
| 2026-04-26 22:11 | 2026-04-27 12:09 | 13 h | |
| 2026-04-24 21:28 | 2026-04-25 13:35 | 16 h | |
| 2026-03-28 10:34 | 2026-03-29 01:02 | 14 h | |
| 2026-03-26 22:26 | 2026-03-27 06:22 | 7 h | |
| 2026-03-21 11:34 | 2026-03-25 04:46 | 3 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 44 | ||
| 43 | ||
| 6 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 16:36 | 2026-05-08 07:09 | 531.80 nm | |||
| 2026-04-27 21:09 | 2026-05-02 15:30 | 568.63 nm | |||
| 2026-04-25 21:35 | 2026-04-27 07:11 | 487.00 nm | |||
| 2026-03-28 22:02 | 2026-04-25 05:28 | 10277.62 nm | |||
| 2026-03-27 03:22 | 2026-03-28 07:34 | 17.35 nm | |||
| 2026-03-24 23:46 | 2026-03-26 19:26 | 669.32 nm | |||
| 2026-02-24 19:46 | 2026-03-21 06:34 | 9617.33 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 02:36 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.64667 / 141.69167
PA BLB
|
Speed: 14.6 kn Course: 87.5° |
| 2026-05-11 02:35 | Status Changed | Under way using engine Default |
41.64846 / 141.68236
PA BLB
|
Speed: 14.3 kn Course: 87° |
| 2026-05-11 02:35 | OUT of Coverage |
41.64846 / 141.68236
North Pacific Ocean
PA BLB
|
Speed: 14.6 kn Course: 87.5° |
|
| 2026-05-11 02:24 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.64500 / 141.62833
PA BLB
|
Speed: 13.8 kn Course: 88.7° |
| 2026-05-11 01:56 | Status Changed | Under way using engine Default |
41.64543 / 141.48202
PA BLB
|
Speed: 14.2 kn Course: 90° |
| 2026-05-11 01:54 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.64556 / 141.46866
PA BLB
|
Speed: 13.9 kn Course: 89.6° |
| 2026-05-11 01:20 | Change Sea Area | Japanese part of the North Pacific Ocean Japanese part of the Japan Sea |
41.63678 / 141.28786
North Pacific Ocean
PA BLB
|
Speed: 13.8 kn Course: 84.3° |
| 2026-05-11 00:42 | Status Changed | Under way using engine Default |
41.62973 / 141.09755
PA BLB
|
Speed: 14 kn Course: 90° |
| 2026-05-11 00:34 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.62956 / 141.05296
PA BLB
|
Speed: 13.8 kn Course: 89.4° |
| 2026-05-11 00:19 | Status Changed | Under way using engine Default |
41.62987 / 140.97593
PA BLB
|
Speed: 14.4 kn Course: 92° |