MIZUHO
Other Type
Current Trip
| Time Travelled | 7 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 558.55 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 15.2 Knots |
| MAX Speed | 17.4 Knots |
| AVG Wind | 14.7 knots |
| MAX Wind | 26.9 knots |
| MIN Temp | 18.4°C / 65.12°F |
| MAX Temp | 21.5°C / 70.7°F |
| Draught | 6.5 m |
| Position Received | 7 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 13.1 Knots |
| Course | 229.6° |
| Area | Philippine Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 7 d ago |
Info
Information
The current position of MIZUHO is in Philippine Sea with coordinates 33.24009° / 135.88214° as reported on 2026-05-08 11:46 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 13.1 Knots
The vessel MIZUHO (IMO: 9820752, MMSI: 431001410) is a Other Type It's sailing under the flag of [JP] Japan.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MIZUHO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MIZUHO as reported by AIS is 6.5 meters
Weather
| Temperature | 24.5°C / 76.1°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 359° N |
| Pressure | 1007.9 hPa |
| Humidity | 84.8 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 15 | ||
| 2 | ||
| 1 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 12:31 | Status Changed | Default Under way using engine |
33.12242 / 135.71783
JP_AMAMI
|
Speed: 13.1 kn Course: 229.6° |
| 2026-05-08 11:46 | OUT of Coverage |
33.24009 / 135.88214
Philippine Sea
|
Speed: 13.1 kn Course: 229.6° |
|
| 2026-05-08 08:24 | Destination Changed | JP_AMAMI >JP_HACHIJOUJIMA OFF |
33.86917 / 136.62432
JP_AMAMI
|
Speed: 16.6 kn Course: 222.2° |
| 2026-05-08 06:38 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.22316 / 137.00797
>JP_HACHIJOUJIMA OFF
|
Speed: 14.4 kn Course: 191° |
| 2026-05-08 06:23 | IN Coverage |
34.22316 / 137.00797
Philippine Sea
|
Speed: 13.6 kn Course: 188.6° |
|
| 2026-05-08 04:39 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.58888 / 136.95522
>JP_HACHIJOUJIMA OFF
|
Speed: 14.4 kn Course: 122.6° |
| 2026-05-08 04:35 | OUT of Coverage |
34.60112 / 136.94035
Philippine Sea
|
Speed: 14.4 kn Course: 122.6° |
|
| 2026-05-08 04:07 | IN Coverage |
34.65459 / 136.82280
Philippine Sea
|
Speed: 14.3 kn Course: 115° |
|
| 2026-05-08 04:07 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.65488 / 136.82207
>JP_HACHIJOUJIMA OFF
|
Speed: 14.3 kn Course: 116° |
| 2026-05-08 01:27 | PORT DEPARTURE |
|
35.00065 / 136.78911
>JP_HACHIJOUJIMA OFF
|
Speed: 14.2 kn Course: 270° |