MESTRE CRUZ
Fishing
Current Trip
| Time Travelled | 10 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 254.92 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5 Knots |
| MAX Speed | 9.1 Knots |
| AVG Wind | 6.7 knots |
| MAX Wind | 16.8 knots |
| MIN Temp | 11.5°C / 52.7°F |
| MAX Temp | 16.1°C / 60.98°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 3 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 6.6 Knots |
| Course | 20.7° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 m ago |
Info
Information
The current position of MESTRE CRUZ is in North Atlantic Ocean with coordinates 41.21912° / -8.86006° as reported on 2026-05-14 07:19 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.6 Knots
The vessel MESTRE CRUZ (MMSI: 263408950) is a Fishing It's sailing under the flag of [PT] Portugal.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MESTRE CRUZ is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 12.4°C / 54.32°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 6° N |
| Pressure | 1016.9 hPa |
| Humidity | 80.7 % |
| Cloud Coverage | 10 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-01 07:56 | 2026-05-03 19:10 | 2 d | |
| 2026-04-20 12:24 | 2026-04-20 18:07 | 5 h | |
| 2026-04-16 10:10 | 2026-04-16 18:35 | 8 h | |
| 2026-04-15 10:10 | 2026-04-15 18:27 | 8 h | |
| 2026-04-10 06:47 | 2026-04-13 08:03 | 3 d | |
| 2026-04-08 15:13 | 2026-04-08 20:33 | 5 h | |
| 2026-04-07 10:48 | 2026-04-07 19:00 | 8 h | |
| 2026-04-02 07:05 | 2026-04-07 06:22 | 4 d | |
| 2026-03-18 09:59 | 2026-03-18 18:39 | 8 h | |
| 2026-03-17 10:23 | 2026-03-17 18:49 | 8 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 46 | ||
| 10 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 19:07 | 2026-05-01 08:56 | 268.13 nm | |||
| 2026-04-16 19:35 | 2026-04-20 13:24 | 65.34 nm | |||
| 2026-04-15 19:27 | 2026-04-16 11:10 | 39.62 nm | |||
| 2026-04-13 09:03 | 2026-04-15 11:10 | 40.61 nm | |||
| 2026-04-08 21:33 | 2026-04-10 07:47 | 62.12 nm | |||
| 2026-04-07 20:00 | 2026-04-08 16:13 | 42.92 nm | |||
| 2026-04-07 07:22 | 2026-04-07 11:48 | 24.41 nm | |||
| 2026-03-18 18:39 | 2026-04-02 08:05 | 406.42 nm | |||
| 2026-03-17 18:49 | 2026-03-18 09:59 | 49.92 nm | |||
| 2026-03-16 18:45 | 2026-03-17 10:23 | 49.68 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 20:07 | IN Coverage |
41.24420 / -8.85058
North Atlantic Ocean
|
Speed: 3 kn Course: 353.9° |
|
| 2026-05-13 11:26 | OUT of Coverage |
41.30844 / -8.80806
North Atlantic Ocean
|
Speed: 8 kn Course: 21.7° |
|
| 2026-05-13 06:57 | START Moving | --- |
41.16055 / -8.85136
|
Speed: 3.3 kn Course: 190.6° |
| 2026-05-13 06:18 | STOP Moving | --- |
41.17949 / -8.85111
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
| 2026-05-13 05:06 | START Moving | --- |
41.21967 / -8.84745
|
Speed: 3.9 kn Course: 246.7° |
| 2026-05-13 03:51 | STOP Moving | --- |
41.21258 / -8.85213
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-05-12 21:57 | IN Coverage |
41.21718 / -8.89341
North Atlantic Ocean
|
Speed: 1.3 kn Course: 185.6° |
|
| 2026-05-12 20:28 | OUT of Coverage |
41.22503 / -8.87369
North Atlantic Ocean
|
Speed: 3.5 kn Course: 27.5° |
|
| 2026-05-12 19:58 | IN Coverage |
41.21048 / -8.87735
North Atlantic Ocean
|
Speed: 3.7 kn Course: 181.3° |
|
| 2026-05-12 03:32 | OUT of Coverage |
41.22164 / -8.87156
North Atlantic Ocean
|
Speed: 7.8 kn Course: 281.8° |