MARTA ARENDZEE
Trawler
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | --- |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| AVG Wind | --- |
| MAX Wind | --- |
| MIN Temp | --- |
| MAX Temp | --- |
| Draught | 5.3 m |
| Position Received | 1 h, 26 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Engaged in Fishing |
| Speed | 3.3 Knots |
| Course | 280° |
| Area | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 h, 26 m ago |
Info
Information
The current position of MARTA ARENDZEE is in Norwegian Sea with coordinates 70.80613° / 18.23915° as reported on 2026-05-16 22:24 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 3.3 Knots
The vessel MARTA ARENDZEE (IMO: 8522250, MMSI: 273216200) is a Trawler that was built in 1985 ( 41 years old ). It's sailing under the flag of [RU] Russia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MARTA ARENDZEE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MARTA ARENDZEE as reported by AIS is 5.3 meters
Weather
| Temperature | 5.8°C / 42.44°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 316° NW |
| Pressure | 1008.1 hPa |
| Humidity | 70.1 % |
| Cloud Coverage | 30 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals |
|---|
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 22:24 | OUT of Coverage |
70.80613 / 18.23915
Norwegian Sea
|
Speed: 3.3 kn Course: 288.7° |
|
| 2026-05-16 03:01 | START Moving | --- |
70.48488 / 17.87420
NORWEGIAN SEA
|
Speed: 3.1 kn Course: 268° |
| 2026-05-16 02:55 | STOP Moving | --- |
70.48486 / 17.88143
NORWEGIAN SEA
|
Speed: Course: 265° |
| 2026-05-15 14:09 | START Moving | --- |
70.49804 / 18.03772
NORWEGIAN SEA
|
Speed: 3.9 kn Course: 255° |
| 2026-05-15 13:59 | STOP Moving | --- |
70.49950 / 18.04886
NORWEGIAN SEA
|
Speed: Course: 258° |
| 2026-05-15 08:07 | START Moving | --- |
70.56621 / 18.82846
NORWEGIAN SEA
|
Speed: 3.9 kn Course: 37° |
| 2026-05-15 08:00 | STOP Moving | --- |
70.56279 / 18.81920
NORWEGIAN SEA
|
Speed: 0.2 kn Course: 52° |
| 2026-05-14 17:39 | START Moving | --- |
69.92234 / 17.18513
NORWEGIAN SEA
|
Speed: 3.2 kn Course: 142° |
| 2026-05-14 17:33 | STOP Moving | --- |
69.92450 / 17.17902
NORWEGIAN SEA
|
Speed: 0.3 kn Course: 126° |
| 2026-05-13 19:16 | START Moving | --- |
69.92148 / 17.18180
NORWEGIAN SEA
|
Speed: 4.2 kn Course: 117° |