MARAN GAS PSARA
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 13 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 4835.02 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 17.5 Knots |
| MAX Speed | 20.3 Knots |
| AVG Wind | 10.8 knots |
| MAX Wind | 22.8 knots |
| MIN Temp | 17.2°C / 62.96°F |
| MAX Temp | 28.9°C / 84.02°F |
| Draught | 9.9 m |
| Position Received | 7 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way sailing |
| Speed | 18.6 Knots |
| Course | 131.5° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 7 d ago |
Info
Information
The current position of MARAN GAS PSARA is in North Atlantic Ocean with coordinates 8.52833° / -15.17291° as reported on 2026-05-02 10:08 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 18.6 Knots and is heading at the port of TERNEUZEN. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-06 06:00 LT
The vessel MARAN GAS PSARA (IMO: 9844863, MMSI: 241692000) is a Tanker It's sailing under the flag of [GR] Greece.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MARAN GAS PSARA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MARAN GAS PSARA as reported by AIS is 9.9 meters
Weather
| Temperature | 18.7°C / 65.66°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 155° SSE |
| Pressure | 1016 hPa |
| Humidity | 76 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 06:31 | STOP Moving | --- |
3.78268 / 8.69797
FOR ORDER
|
Speed: Course: 280° |
| 2026-05-02 10:25 | Status Changed | Default Under way sailing |
8.44304 / -15.07552
FOR ORDER
|
Speed: 18.6 kn Course: 131.5° |
| 2026-05-02 10:08 | OUT of Coverage |
8.52833 / -15.17291
North Atlantic Ocean
FOR ORDER
|
Speed: 18.6 kn Course: 131.5° |
|
| 2026-05-02 10:01 | Status Changed | Under way sailing Default |
8.55272 / -15.20111
FOR ORDER
|
Speed: 18.5 kn Course: 131° |
| 2026-05-02 09:53 | IN Coverage |
8.55272 / -15.20111
North Atlantic Ocean
FOR ORDER
|
Speed: 18.5 kn Course: 130.5° |
|
| 2026-05-02 08:45 | Status Changed | Default Under way sailing |
8.77197 / -15.46272
FOR ORDER
|
Speed: 18 kn Course: 128.2° |
| 2026-05-02 08:27 | OUT of Coverage |
8.85099 / -15.56575
North Atlantic Ocean
FOR ORDER
|
Speed: 18 kn Course: 128.2° |
|
| 2026-05-02 08:17 | Status Changed | Under way sailing Default |
8.88350 / -15.60712
FOR ORDER
|
Speed: 18.1 kn Course: 128° |
| 2026-05-02 07:45 | Status Changed | Default Under way sailing |
8.97195 / -15.68786
FOR ORDER
|
Speed: 17.9 kn Course: 133° |
| 2026-05-02 06:21 | Status Changed | Under way sailing Default |
9.28829 / -16.03007
FOR ORDER
|
Speed: 18.2 kn Course: 132° |