MANILA MAERSK
Cargo A
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | 2 days |
| Distance Travelled | 549.97 nm |
| Remaining Distance | 1076.83 nm |
| AVG Speed | 10.4 Knots |
| MAX Speed | 16 Knots |
| AVG Wind | 11.1 knots |
| MAX Wind | 17.8 knots |
| MIN Temp | 13.1°C / 55.58°F |
| MAX Temp | 22.3°C / 72.14°F |
| Draught | 14.6 m |
| Position Received | 2 h, 24 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 15.4 Knots |
| Course | 359° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 h, 24 m ago |
Info
Information
The current position of MANILA MAERSK is in North Atlantic Ocean with coordinates 41.50768° / -9.81812° as reported on 2026-04-17 04:46 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 15.4 Knots and is heading at the port of WILHELMSHAVEN. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-20 04:44 LT
The vessel MANILA MAERSK (IMO: 9780469, MMSI: 219038000) is a Cargo A It's sailing under the flag of [DK] Denmark.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MANILA MAERSK is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MANILA MAERSK as reported by AIS is 14.6 meters
Weather
| Temperature | 13.1°C / 55.58°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 3° N |
| Pressure | 1020.8 hPa |
| Humidity | 77.8 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-13 15:15 | 2026-04-14 09:57 | 18 h | |
| 2026-03-18 14:49 | 2026-03-20 05:13 | 1 d | |
| 2026-03-09 12:17 | 2026-03-11 12:39 | 2 d | |
| 2026-03-01 16:12 | 2026-03-02 23:32 | 1 d | |
| 2026-02-23 23:59 | 2026-02-25 12:33 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 6 | ||
| 4 | ||
| 4 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-20 13:13 | 2026-04-13 16:15 | 10740.81 nm | |||
| 2026-03-11 20:39 | 2026-03-18 22:49 | 2225.79 nm | |||
| 2026-03-03 07:32 | 2026-03-09 20:17 | 1091.04 nm | |||
| 2026-02-25 20:33 | 2026-03-02 00:12 | 1490.07 nm | |||
| 2026-01-31 22:14 | 2026-02-24 07:59 | 10773.49 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 04:54 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.54440 / -9.81766
MAPTM>DEWVN
|
Speed: 15.4 kn Course: 359° |
| 2026-04-17 04:46 | OUT of Coverage |
41.50768 / -9.81812
North Atlantic Ocean
MAPTM>DEWVN
|
Speed: 15.4 kn Course: 359° |
|
| 2026-04-17 04:44 | Status Changed | Under way using engine Default |
41.49780 / -9.81817
MAPTM>DEWVN
|
Speed: 15.5 kn Course: 1° |
| 2026-04-17 04:42 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.49225 / -9.81830
MAPTM>DEWVN
|
Speed: 15.5 kn Course: 3° |
| 2026-04-17 04:42 | Status Changed | Under way using engine Default |
41.49097 / -9.81832
MAPTM>DEWVN
|
Speed: 15.4 kn Course: 1° |
| 2026-04-17 04:18 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.38918 / -9.82038
MAPTM>DEWVN
|
Speed: 15.5 kn Course: 358.9° |
| 2026-04-17 03:51 | Status Changed | Under way using engine Default |
41.27293 / -9.82213
MAPTM>DEWVN
|
Speed: 15.5 kn Course: 2° |
| 2026-04-17 03:50 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.26900 / -9.82222
MAPTM>DEWVN
|
Speed: 15.5 kn Course: 1.6° |
| 2026-04-17 03:27 | Status Changed | Under way using engine Default |
41.16983 / -9.82435
MAPTM>DEWVN
|
Speed: 15.6 kn Course: 1° |
| 2026-04-17 03:18 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.13032 / -9.82483
MAPTM>DEWVN
|
Speed: 15.8 kn Course: 0° |