MAERSK BROWNSVILLE
Container Ship
Current Trip
| Time Travelled | 27 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 3221.21 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.8 Knots |
| MAX Speed | 15.9 Knots |
| AVG Wind | 9.4 knots |
| MAX Wind | 32 knots |
| MIN Temp | 13.5°C / 56.3°F |
| MAX Temp | 28.8°C / 83.84°F |
| Draught | 13.2 m |
| Position Received | 21 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.9 Knots |
| Course | 178.6° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 21 d ago |
Info
Information
The current position of MAERSK BROWNSVILLE is in North Atlantic Ocean with coordinates 12.63492° / -17.74137° as reported on 2026-03-24 21:55 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.9 Knots
The vessel MAERSK BROWNSVILLE (IMO: 9313955, MMSI: 219117000) is a Container Ship that was built in 2007 ( 19 years old ). It's sailing under the flag of [DK] Denmark.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MAERSK BROWNSVILLE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MAERSK BROWNSVILLE as reported by AIS is 13.2 meters
Weather
| Temperature | 27.1°C / 80.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 249° WSW |
| Pressure | 1009.2 hPa |
| Humidity | 79.8 % |
| Cloud Coverage | 62 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-18 10:49 | 2026-03-18 23:56 | 13 h | |
| 2026-03-15 13:36 | 2026-03-16 09:30 | 19 h | |
| 2026-03-08 21:05 | 2026-03-10 08:32 | 1 d | |
| 2026-02-17 02:43 | 2026-02-19 19:51 | 2 d | |
| 2026-02-08 00:12 | 2026-02-08 10:40 | 10 h | |
| 2026-02-01 16:36 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 9 | ||
| 8 | ||
| 8 | ||
| 6 | ||
| 4 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-16 10:30 | 2026-03-18 10:49 | 148.50 nm | |||
| 2026-02-19 19:51 | 2026-03-15 14:36 | 6748.04 nm | |||
| 2026-02-19 19:51 | 2026-03-08 23:05 | 4756.75 nm | |||
| 2026-02-08 11:40 | 2026-02-17 02:43 | 2723.40 nm | |||
| 2026-01-26 18:33 | 2026-02-01 17:36 | 571.21 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-14 09:51 | STOP Moving | --- |
4.31703 / -4.86565
MAPTM>EGPSD
|
Speed: 0.2 kn Course: 318° |
| 2026-04-09 15:40 | START Moving | --- |
4.61868 / -4.87061
MAPTM>EGPSD
|
Speed: 3.5 kn Course: 173° |
| 2026-04-08 15:29 | START Moving | --- |
4.67038 / -4.81289
MAPTM>EGPSD
|
Speed: 3.7 kn Course: 180° |
| 2026-04-07 17:14 | STOP Moving | --- |
4.51208 / -4.78021
MAPTM>EGPSD
|
Speed: 0.3 kn Course: 124° |
| 2026-04-07 08:24 | START Moving | --- |
4.68437 / -4.81975
MAPTM>EGPSD
|
Speed: 3.7 kn Course: 245° |