MADRE GUAPA
Not available
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 227.88 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.4 Knots |
| MAX Speed | 10.2 Knots |
| AVG Wind | 9 knots |
| MAX Wind | 15 knots |
| MIN Temp | 18.1°C / 64.58°F |
| MAX Temp | 20.2°C / 68.36°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 0.9 Knots |
| Course | --- |
| Area | Mediterranean Sea - Western Basin |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 m ago |
Info
Information
The current position of MADRE GUAPA is in Mediterranean Sea - Western Basin with coordinates 38.09021° / -0.31407° as reported on 2026-05-12 03:25 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.9 Knots
The vessel MADRE GUAPA (MMSI: 224148620) is a Not available It's sailing under the flag of [ES] Spain.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MADRE GUAPA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 18.5°C / 65.3°F |
|---|---|
| Wind Speed | 4 knots |
| Direction | 261° W |
| Pressure | 1014.7 hPa |
| Humidity | 79.7 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-08 08:31 | 2026-05-10 13:20 | 2 d | |
| 2026-05-07 09:53 | 2026-05-08 05:25 | 19 h | |
| 2026-05-06 14:22 | 2026-05-07 08:09 | 17 h | |
| 2026-05-05 14:13 | 2026-05-06 02:49 | 12 h | |
| 2026-05-04 14:33 | 2026-05-05 02:49 | 12 h | |
| 2026-04-29 14:26 | 2026-05-04 02:55 | 4 d | |
| 2026-04-28 14:25 | 2026-04-29 02:57 | 12 h | |
| 2026-04-27 14:26 | 2026-04-28 02:44 | 12 h | |
| 2026-04-24 14:38 | 2026-04-27 02:47 | 2 d | |
| 2026-04-23 03:22 | 2026-04-24 02:50 | 23 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 123 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 07:25 | 2026-05-08 10:31 | 2.34 nm | |||
| 2026-05-07 10:09 | 2026-05-07 11:53 | 12.80 nm | |||
| 2026-05-06 04:49 | 2026-05-06 16:22 | 52.72 nm | |||
| 2026-05-05 04:49 | 2026-05-05 16:13 | 51.85 nm | |||
| 2026-05-04 04:55 | 2026-05-04 16:33 | 56.17 nm | |||
| 2026-04-29 04:57 | 2026-04-29 16:26 | 52.78 nm | |||
| 2026-04-28 04:44 | 2026-04-28 16:25 | 54.35 nm | |||
| 2026-04-27 04:47 | 2026-04-27 16:26 | 54.85 nm | |||
| 2026-04-24 04:50 | 2026-04-24 16:38 | 53.90 nm | |||
| 2026-04-23 05:02 | 2026-04-23 05:22 | 2.15 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 07:58 | STOP Moving | --- |
37.83806 / -.68135
TOM CAGE 3OOMLENGTH
|
Speed: Course: 73° |
| 2026-05-11 07:34 | START Moving | --- |
37.83450 / -.69337
TOM CAGE 3OOMLENGTH
|
Speed: 3.2 kn Course: 100.1° |
| 2026-05-11 06:51 | STOP Moving | --- |
37.82933 / -.68499
TOM CAGE 3OOMLENGTH
|
Speed: Course: 191° |
| 2026-05-11 06:23 | START Moving | --- |
37.82111 / -.74912
TOM CAGE 3OOMLENGTH
|
Speed: 9.2 kn Course: 58° |
| 2026-05-11 04:55 | STOP Moving | --- |
37.82121 / -.75141
TOM CAGE 3OOMLENGTH
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-05-11 01:11 | Change Sea Area | Spanish part of the Mediterranean Sea - Western Basin Spanish part of the Balearic Sea |
38.16938 / -.27021
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 8.4 kn Course: 214.9° |
| 2026-05-11 01:08 | IN Coverage |
38.16938 / -.27021
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 8.4 kn Course: 214.9° |
|
| 2026-05-10 21:18 | OUT of Coverage |
39.78346 / -.04621
Balearic Sea
|
Speed: 9.8 kn Course: 165.3° |
|
| 2026-05-10 21:18 | IN Coverage |
39.78346 / -.04621
Balearic Sea
|
Speed: 9.8 kn Course: 165.3° |
|
| 2026-05-10 17:23 | OUT of Coverage |
39.22696 / .15917
Balearic Sea
|
Speed: 8.7 kn Course: 168° |