MADO
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 21 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 7344.14 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 13.6 Knots |
| MAX Speed | 19.2 Knots |
| AVG Wind | 17 knots |
| MAX Wind | 42.9 knots |
| MIN Temp | 16.6°C / 61.88°F |
| MAX Temp | 31.3°C / 88.34°F |
| Draught | 8.1 m |
| Position Received | 4 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 16.7 Knots |
| Course | 305.6° |
| Area | South Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 d ago |
Info
Information
The current position of MADO is in South Atlantic Ocean with coordinates -34.58004° / 18.12231° as reported on 2026-05-15 07:34 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 16.7 Knots and is heading at the port of MARCUS HOOK. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-06-01 23:30 LT
The vessel MADO (IMO: 9694622, MMSI: 538010974) is a Tanker It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MADO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MADO as reported by AIS is 8.1 meters
Weather
| Temperature | 22.5°C / 72.5°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 105° ESE |
| Pressure | 1018.4 hPa |
| Humidity | 75.5 % |
| Cloud Coverage | 73 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 16:19 | START Moving | --- |
-18.74259 / -7.87600
US MAH
|
Speed: 16.3 kn Course: 306° |
| 2026-05-19 16:13 | STOP Moving | --- |
-18.75862 / -7.85282
US MAH
|
Speed: Course: 307° |
| 2026-05-15 07:42 | Status Changed | Default Under way using engine |
-34.55955 / 18.08672
US MAH
|
Speed: 16.7 kn Course: 305.6° |
| 2026-05-15 07:34 | OUT of Coverage |
-34.58004 / 18.12231
South Atlantic Ocean
US MAH
|
Speed: 16.7 kn Course: 305.6° |
|
| 2026-05-15 06:42 | Destination Changed | US MAH SA YNB |
-34.70836 / 18.36538
US MAH
|
Speed: 15.5 kn Course: 301.4° |
| 2026-05-15 06:40 | Detected in Sea | South African part of the South Atlantic Ocean |
-34.71160 / 18.37139
South Atlantic Ocean
|
Speed: 15.5 kn Course: 303.3° |
| 2026-05-15 06:40 | Draught Changed | 8.1 7.7 |
-34.71329 / 18.37445
SA YNB
|
Speed: 15.5 kn Course: 304.3° |
| 2026-05-15 06:38 | Status Changed | Under way using engine Default |
-34.71762 / 18.38227
SA YNB
|
Speed: Course: 304° |
| 2026-05-15 06:38 | START Moving | --- |
-34.71762 / 18.38227
SA YNB
|
Speed: 15.4 kn Course: 302.7° |
| 2026-05-15 06:32 | STOP Moving | --- |
-34.73246 / 18.40952
SA YNB
|
Speed: Course: 304° |