LIN
Sailing
Current Trip
LIN is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 30.16 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.5 Knots |
| MAX Speed | 8.4 Knots |
| AVG Wind | 5.2 knots |
| MAX Wind | 11 knots |
| MIN Temp | 23°C / 73.4°F |
| MAX Temp | 26.9°C / 80.42°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 6 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 5.8 Knots |
| Course | 269.4° |
| Area | Aegean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 6 d ago |
Info
info
Information
The current position of LIN is in Aegean Sea with coordinates 36.64717° / 27.62787° as reported on 2026-04-05 17:18 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.8 Knots
The vessel LIN (MMSI: 232047890) is a Sailing It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LIN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 15.9°C / 60.62°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 286° WNW |
| Pressure | 1017.3 hPa |
| Humidity | 72.3 % |
| Cloud Coverage | 69 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-05 17:18 | OUT of Coverage |
36.64717 / 27.62787
Aegean Sea
|
Speed: 5.8 kn Course: 269.4° |
|
| 2026-04-05 17:18 | Detected in Sea | Turkish part of the Aegean Sea |
36.64717 / 27.62787
Aegean Sea
|
Speed: 5.8 kn Course: 269.4° |
| 2026-04-05 17:18 | IN Coverage |
36.64717 / 27.62787
Aegean Sea
|
Speed: 5.8 kn Course: 269.4° |
|
| 2026-04-05 16:09 | OUT of Coverage |
36.67824 / 27.76314
Aegean Sea
|
Speed: 7.3 kn Course: 242° |
|
| 2026-04-05 14:57 | Change Sea Area | Greek part of the Aegean Sea Turkish part of the Aegean Sea |
36.67162 / 27.90094
Aegean Sea
|
Speed: 7.3 kn Course: 343.5° |
| 2026-04-05 11:23 | Change Sea Area | Turkish part of the Aegean Sea Turkish part of the Mediterranean Sea - Eastern Basin |
36.58850 / 28.23900
Aegean Sea
|
Speed: 5.1 kn Course: 258.6° |
| 2026-04-05 11:05 | IN Coverage |
36.59078 / 28.27037
Mediterranean Sea - Eastern Basin
|
Speed: 5.3 kn Course: 270.8° |