ELLEN K
Fishing
Current Trip
ELLEN K is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 7.88 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.8 Knots |
| MAX Speed | 7.2 Knots |
| AVG Wind | 9.7 knots |
| MAX Wind | 15.2 knots |
| MIN Temp | -1.6°C / 29.12°F |
| MAX Temp | 1.4°C / 34.52°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 6.7 Knots |
| Course | 68.3° |
| Area | Barentsz Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
info
Information
The current position of ELLEN K is in Barentsz Sea with coordinates 70.50439° / 28.08819° as reported on 2026-04-10 03:53 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.7 Knots
The vessel ELLEN K (MMSI: 257130470) is a Fishing It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ELLEN K is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | -1.7°C / 28.94°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 181° S |
| Pressure | 1018.1 hPa |
| Humidity | 92.6 % |
| Cloud Coverage | 69 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals |
|---|
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 03:53 | OUT of Coverage |
70.50439 / 28.08819
Barentsz Sea
|
Speed: 6.7 kn Course: 68.3° |
|
| 2026-04-10 03:44 | IN Coverage |
70.49685 / 28.04695
Barentsz Sea
|
Speed: 6.7 kn Course: 56.6° |
|
| 2026-04-09 13:25 | OUT of Coverage |
70.50476 / 28.08387
Barentsz Sea
|
Speed: 6.2 kn Course: 244.7° |
|
| 2026-04-09 13:25 | IN Coverage |
70.50476 / 28.08387
Barentsz Sea
|
Speed: 6.2 kn Course: 244.7° |
|
| 2026-04-09 08:39 | OUT of Coverage |
70.51996 / 28.22549
Barentsz Sea
|
Speed: 7.2 kn Course: 79.5° |
|
| 2026-04-09 08:14 | IN Coverage |
70.50538 / 28.07997
Barentsz Sea
|
Speed: 7 kn Course: 64.1° |
|
| 2026-04-09 04:03 | PORT DEPARTURE |
|
70.50538 / 28.07997
|
Speed: 2.9 kn Course: 511° |