LEYTE SPIRIT
Oil Products Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 14 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2839.39 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.2 Knots |
| MAX Speed | 14.1 Knots |
| AVG Wind | 6.8 knots |
| MAX Wind | 20 knots |
| MIN Temp | 10.9°C / 51.62°F |
| MAX Temp | 29.9°C / 85.82°F |
| Draught | 14.3 m |
| Position Received | 30 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | 90° |
| Area | Singapore Strait |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 30 m ago |
Info
Information
The current position of LEYTE SPIRIT is in Singapore Strait with coordinates 1.19962° / 103.79478° as reported on 2026-04-10 15:04 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel LEYTE SPIRIT (IMO: 9484089, MMSI: 311000466) is a Oil Products Tanker that was built in 2011 ( 15 years old ). It's sailing under the flag of [BS] Bahamas.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LEYTE SPIRIT is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LEYTE SPIRIT as reported by AIS is 14.3 meters
Weather
| Temperature | 28.8°C / 83.84°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 61° ENE |
| Pressure | 1012.4 hPa |
| Humidity | 76.4 % |
| Cloud Coverage | 99 % |
Featured Company
Last Trips
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 15:34 | Status Changed | Moored Default |
1.19963 / 103.79479
SG PWBGA
|
Speed: Course: 90° |
| 2026-04-10 15:10 | Status Changed | Default Moored |
1.19962 / 103.79479
SG PWBGA
|
Speed: Course: 90° |
| 2026-04-10 14:49 | Status Changed | Moored Default |
1.19963 / 103.79481
SG PWBGA
|
Speed: Course: 89° |
| 2026-04-10 14:28 | Status Changed | Default Moored |
1.19964 / 103.79475
SG PWBGA
|
Speed: Course: 89° |
| 2026-04-10 14:19 | Status Changed | Moored Default |
1.19963 / 103.79477
SG PWBGA
|
Speed: Course: 89° |
| 2026-04-10 14:13 | Status Changed | Default Moored |
1.19963 / 103.79478
SG PWBGA
|
Speed: Course: 89° |
| 2026-04-10 14:01 | Status Changed | Moored Default |
1.19964 / 103.79475
SG PWBGA
|
Speed: Course: 89° |
| 2026-04-10 13:49 | Status Changed | Default Moored |
1.19963 / 103.79478
SG PWBGA
|
Speed: Course: 90° |
| 2026-04-10 13:40 | Status Changed | Moored Default |
1.19963 / 103.79478
SG PWBGA
|
Speed: Course: 90° |
| 2026-04-10 13:23 | Status Changed | Default Moored |
1.19964 / 103.79479
SG PWBGA
|
Speed: Course: 90° |