LEO OCEAN
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 23 days |
|---|---|
| Remaining Time | 4 days |
| Distance Travelled | 5443.10 nm |
| Remaining Distance | 941.01 nm |
| AVG Speed | 10 Knots |
| MAX Speed | 14.5 Knots |
| AVG Wind | 12.4 knots |
| MAX Wind | 29.5 knots |
| MIN Temp | 14°C / 57.2°F |
| MAX Temp | 28.1°C / 82.58°F |
| Draught | 11.6 m |
| Position Received | 2 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | 208° |
| Area | Mediterranean Sea - Eastern Basin |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 m ago |
Info
Information
The current position of LEO OCEAN is in Mediterranean Sea - Eastern Basin with coordinates 35.82882° / 14.59458° as reported on 2026-05-12 03:34 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots and is heading at the port of PORT SAID. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-16 13:45 LT
The vessel LEO OCEAN (IMO: 9738923, MMSI: 371004000) is a Cargo It's sailing under the flag of [PA] Panama.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LEO OCEAN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LEO OCEAN as reported by AIS is 11.6 meters
Weather
| Temperature | 18.9°C / 66.02°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 266° W |
| Pressure | 1014.4 hPa |
| Humidity | 80.4 % |
| Cloud Coverage | 38 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 21:34 | STOP Moving | --- |
35.82620 / 14.59566
EG PSD
|
Speed: 0.2 kn Course: 306° |
| 2026-05-11 21:26 | Status Changed | At anchor Under way using engine |
35.82704 / 14.59454
EG PSD
|
Speed: 0.4 kn Course: 294° |
| 2026-05-11 20:01 | START Moving | --- |
35.88259 / 14.74746
EG PSD
|
Speed: 3.1 kn Course: 246° |
| 2026-05-11 19:48 | Status Changed | Under way using engine At anchor |
35.88264 / 14.75142
EG PSD
|
Speed: Course: 270° |
| 2026-05-11 09:56 | STOP Moving | --- |
35.87992 / 14.74861
EG PSD
|
Speed: 0.3 kn Course: 16° |
| 2026-05-11 09:47 | Status Changed | At anchor Under way using engine |
35.88148 / 14.75066
EG PSD
|
Speed: 1.4 kn Course: 324° |
| 2026-05-11 09:11 | Destination Changed | EG PSD MT MLA |
35.90219 / 14.82526
EG PSD
|
Speed: 8.7 kn Course: 240.4° |
| 2026-05-11 08:55 | START Moving | --- |
35.91985 / 14.85768
MT MLA
|
Speed: 3.6 kn Course: 242° |
| 2026-05-11 08:07 | Status Changed | Under way using engine At anchor |
35.91824 / 14.86111
MT MLA
|
Speed: 0.2 kn Course: 353° |
| 2026-05-11 07:56 | Status Changed | At anchor Default |
35.91829 / 14.86124
MT MLA
|
Speed: Course: 352° |