LAURA MAERSK
Cargo A
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | 6 h, 8 mins |
| Distance Travelled | 316.21 nm |
| Remaining Distance | 68.13 nm |
| AVG Speed | 10.3 Knots |
| MAX Speed | 11.4 Knots |
| AVG Wind | 10.1 knots |
| MAX Wind | 14.9 knots |
| MIN Temp | 7.3°C / 45.14°F |
| MAX Temp | 9.8°C / 49.64°F |
| Draught | 7.8 m |
| Position Received | 12 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.1 Knots |
| Course | 176.5° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 12 m ago |
Info
Information
The current position of LAURA MAERSK is in North Sea with coordinates 54.38483° / 7.38863° as reported on 2026-05-13 22:44 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.1 Knots and is heading at the port of BREMERHAVEN. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-14 05:04 LT
The vessel LAURA MAERSK (IMO: 9944546, MMSI: 219543000) is a Cargo A It's sailing under the flag of [DK] Denmark.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LAURA MAERSK is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LAURA MAERSK as reported by AIS is 7.8 meters
Weather
| Temperature | 8.3°C / 46.94°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 9° N |
| Pressure | 997.5 hPa |
| Humidity | 67.1 % |
| Cloud Coverage | 60 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-12 01:37 | 2026-05-12 16:23 | 14 h | |
| 2026-05-08 22:47 | |||
| 2026-05-08 18:29 | |||
| 2026-05-03 13:33 | 2026-05-04 12:42 | 23 h | |
| 2026-04-28 10:46 | 2026-04-29 01:00 | 14 h | |
| 2026-04-26 19:21 | 2026-04-27 06:06 | 10 h | |
| 2026-04-24 04:39 | 2026-04-25 06:52 | 1 d | |
| 2026-04-24 01:34 | 2026-04-24 02:26 | 51 m | |
| 2026-04-16 11:22 | 2026-04-17 19:31 | 1 d | |
| 2026-04-15 11:34 | 2026-04-16 03:58 | 16 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 29 | ||
| 28 | ||
| 20 | ||
| 11 | ||
| 10 | ||
| 9 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 14:42 | 2026-05-08 20:29 | 1061.44 nm | |||
| 2026-04-29 03:00 | 2026-05-03 15:33 | 58.78 nm | |||
| 2026-04-27 08:06 | 2026-04-28 12:46 | 372.29 nm | |||
| 2026-04-25 08:52 | 2026-04-26 21:21 | 621.92 nm | |||
| 2026-04-24 04:26 | 2026-04-24 06:39 | 2.92 nm | |||
| 2026-04-17 21:31 | 2026-04-24 03:34 | 886.91 nm | |||
| 2026-04-16 05:58 | 2026-04-16 13:22 | 64.40 nm | |||
| 2026-04-13 02:38 | 2026-04-15 13:34 | 901.43 nm | |||
| 2026-04-08 22:43 | 2026-04-12 08:04 | 1041.56 nm | |||
| 2026-04-02 00:27 | 2026-04-04 13:19 | 408.35 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 22:51 | Status Changed | Default Under way using engine |
54.36338 / 7.39190
DEBRV
|
Speed: 10.1 kn Course: 176.5° |
| 2026-05-13 22:36 | Status Changed | Under way using engine Default |
54.40650 / 7.38630
DEBRV
|
Speed: 10.2 kn Course: 177° |
| 2026-05-13 22:35 | Status Changed | Default Under way using engine |
54.40840 / 7.38610
DEBRV
|
Speed: 10.2 kn Course: 176.1° |
| 2026-05-13 22:29 | Status Changed | Under way using engine Default |
54.42737 / 7.38412
DEBRV
|
Speed: 10.2 kn Course: 176° |
| 2026-05-13 22:27 | Status Changed | Default Under way using engine |
54.43115 / 7.38375
DEBRV
|
Speed: 10.3 kn Course: 175.9° |
| 2026-05-13 22:01 | Status Changed | Under way using engine Default |
54.50595 / 7.37655
DEBRV
|
Speed: 10.5 kn Course: 179° |
| 2026-05-13 21:51 | Status Changed | Default Under way using engine |
54.53517 / 7.37528
DEBRV
|
Speed: 10.5 kn Course: 180.4° |
| 2026-05-13 21:46 | Status Changed | Under way using engine Default |
54.54988 / 7.37512
DEBRV
|
Speed: 10.5 kn Course: 180° |
| 2026-05-13 21:43 | Status Changed | Default Under way using engine |
54.56014 / 7.37518
DEBRV
|
Speed: 10.5 kn Course: 178.6° |
| 2026-05-13 21:33 | Status Changed | Under way using engine Default |
54.58802 / 7.37502
DEBRV
|
Speed: 10.5 kn Course: 180° |