LADYBLUE
Sailing
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 74.35 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.4 Knots |
| MAX Speed | 6.8 Knots |
| AVG Wind | 10.5 knots |
| MAX Wind | 17.6 knots |
| MIN Temp | 18.8°C / 65.84°F |
| MAX Temp | 27.9°C / 82.22°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 17 h, 21 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 3.7 Knots |
| Course | 330° |
| Area | Mediterranean Sea - Western Basin |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 17 h, 21 m ago |
Info
Information
The current position of LADYBLUE is in Mediterranean Sea - Western Basin with coordinates 43.52332° / 3.93780° as reported on 2026-04-16 15:01 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 3.7 Knots
The vessel LADYBLUE (MMSI: 227981490) is a Sailing It's sailing under the flag of [FR] France.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LADYBLUE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 17.9°C / 64.22°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 220° SW |
| Pressure | 1017.9 hPa |
| Humidity | 62 % |
| Cloud Coverage | 12 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals |
|---|
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 15:01 | OUT of Coverage |
43.52332 / 3.93780
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 3.7 kn Course: 330° |
|
| 2026-04-16 15:00 | IN Coverage |
43.52332 / 3.93780
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 3.7 kn Course: 330° |
|
| 2026-04-16 13:14 | OUT of Coverage |
43.52166 / 3.93749
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 3.7 kn Course: 139° |
|
| 2026-04-16 13:14 | IN Coverage |
43.52166 / 3.93749
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 3.7 kn Course: 139° |
|
| 2026-04-09 14:47 | OUT of Coverage |
43.52343 / 3.93912
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 3.6 kn Course: 23.5° |
|
| 2026-04-09 14:47 | IN Coverage |
43.52343 / 3.93912
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 3.6 kn Course: 23.5° |
|
| 2026-04-09 13:34 | OUT of Coverage |
43.51584 / 3.94773
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 4.8 kn Course: 137.5° |
|
| 2026-04-09 13:21 | IN Coverage |
43.52352 / 3.93530
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 3.5 kn Course: 67.6° |
|
| 2026-04-08 16:06 | OUT of Coverage |
43.52347 / 3.93746
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 4.1 kn Course: 352.6° |
|
| 2026-04-08 16:01 | IN Coverage |
43.52179 / 3.93833
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 1.2 kn Course: 179.6° |