LADY ESMA
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 56 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 3151.69 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.9 Knots |
| MAX Speed | 9.9 Knots |
| AVG Wind | 10.9 knots |
| MAX Wind | 27 knots |
| MIN Temp | 3.8°C / 38.84°F |
| MAX Temp | 21.7°C / 71.06°F |
| Draught | 10.4 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.8 Knots |
| Course | 205.5° |
| Area | Aegean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of LADY ESMA is in Aegean Sea with coordinates 39.78889° / 25.73495° as reported on 2026-04-19 11:43 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.8 Knots and is heading at the port of CASTELLON. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-24 23:00 LT
The vessel LADY ESMA (IMO: 9402110, MMSI: 352002982) is a Bulk Carrier that was built in 2009 ( 17 years old ). It's sailing under the flag of [PA] Panama.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LADY ESMA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LADY ESMA as reported by AIS is 10.4 meters
Weather
| Temperature | 14.5°C / 58.1°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 8° N |
| Pressure | 1017.3 hPa |
| Humidity | 64.4 % |
| Cloud Coverage | 7 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-02-20 06:48 | 2026-02-21 15:29 | 1 d | |
| 2026-02-19 09:09 | 2026-02-20 02:15 | 17 h | |
| 2026-02-06 22:49 | 2026-02-11 02:04 | 4 d | |
| 2026-02-04 03:17 | 2026-02-06 08:25 | 2 d | |
| 2026-02-02 17:16 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-20 03:15 | 2026-02-20 07:48 | 16.01 nm | |||
| 2026-02-11 05:04 | 2026-02-19 10:09 | 1442.57 nm | |||
| 2026-02-06 11:25 | 2026-02-07 01:49 | 11.64 nm | |||
| 2026-02-02 20:16 | 2026-02-04 06:17 | 17.56 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 11:13 | Status Changed | Under way using engine Default |
39.86952 / 25.78815
ESCAS
|
Speed: 11.2 kn Course: 237° |
| 2026-04-19 11:10 | Status Changed | Default Under way using engine |
39.87582 / 25.79680
ESCAS
|
Speed: 11.2 kn Course: 229.5° |
| 2026-04-19 10:57 | Detected in Sea | Greek part of the Aegean Sea |
39.90093 / 25.83630
Aegean Sea
ESCAS
|
Speed: 11.2 kn Course: 228.2° |
| 2026-04-19 10:57 | Status Changed | Under way using engine Default |
39.90093 / 25.83630
ESCAS
|
Speed: 11.2 kn Course: 228° |
| 2026-04-19 10:52 | Status Changed | Default Under way using engine |
39.91144 / 25.85111
ESCAS
|
Speed: 11 kn Course: 226.9° |
| 2026-04-19 10:33 | Status Changed | Under way using engine Default |
39.95132 / 25.90634
ESCAS
|
Speed: 11.1 kn Course: 227° |
| 2026-04-19 09:56 | Status Changed | Default Under way using engine |
40.01891 / 26.02425
ESCAS
|
Speed: 11.9 kn Course: 264.5° |
| 2026-04-19 09:50 | Status Changed | Under way using engine Default |
40.02063 / 26.05009
ESCAS
|
Speed: 11.9 kn Course: 264° |
| 2026-04-19 09:48 | Status Changed | Default Under way using engine |
40.02135 / 26.06010
ESCAS
|
Speed: 12 kn Course: 264.6° |
| 2026-04-19 09:24 | Change Sea Area | Turkish part of the Aegean Sea Turkish part of the Sea of Marmara |
40.02799 / 26.16558
Aegean Sea
ESCAS
|
Speed: 12.3 kn Course: 263.8° |