KOTA PUSAKA
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | 15 h, 10 mins |
| Distance Travelled | 614.55 nm |
| Remaining Distance | 296.39 nm |
| AVG Speed | 15.2 Knots |
| MAX Speed | 17.2 Knots |
| AVG Wind | 8.5 knots |
| MAX Wind | 16.4 knots |
| MIN Temp | 19.8°C / 67.64°F |
| MAX Temp | 25.9°C / 78.62°F |
| Draught | 12.3 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 15.4 Knots |
| Course | 82.2° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of KOTA PUSAKA is in South China Sea with coordinates 22.13098° / 114.61773° as reported on 2026-05-12 18:36 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 15.4 Knots and is heading at the port of SHANGHAI. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-14 22:57 LT
The vessel KOTA PUSAKA (IMO: 9793961, MMSI: 477286500) is a Cargo It's sailing under the flag of [HK] Hong Kong.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of KOTA PUSAKA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of KOTA PUSAKA as reported by AIS is 12.3 meters
Weather
| Temperature | 19.8°C / 67.64°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 123° ESE |
| Pressure | 1008.9 hPa |
| Humidity | 88.3 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-11 12:42 | 2026-05-12 16:03 | 1 d | |
| 2026-05-06 09:22 | 2026-05-07 16:27 | 1 d | |
| 2026-03-31 09:46 | 2026-04-01 19:22 | 1 d | |
| 2026-03-29 17:10 | 2026-03-30 15:34 | 22 h | |
| 2026-03-23 06:14 | 2026-03-25 04:54 | 1 d | |
| 2026-03-19 21:01 | 2026-03-22 08:38 | 2 d | |
| 2026-03-16 03:26 | 2026-03-16 16:26 | 13 h | |
| 2026-03-14 06:38 | 2026-03-15 05:34 | 22 h | |
| 2026-03-12 14:26 | 2026-03-12 14:30 | 4 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 8 | ||
| 7 | ||
| 6 | ||
| 5 | ||
| 5 | ||
| 4 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 00:27 | 2026-05-11 20:42 | 1457.76 nm | |||
| 2026-04-01 16:22 | 2026-05-06 17:22 | 9073.43 nm | |||
| 2026-03-30 12:34 | 2026-03-31 06:46 | 173.27 nm | |||
| 2026-03-25 01:54 | 2026-03-29 14:10 | 905.27 nm | |||
| 2026-03-22 05:38 | 2026-03-23 03:14 | 152.23 nm | |||
| 2026-03-16 13:26 | 2026-03-19 18:01 | 723.54 nm | |||
| 2026-03-15 02:34 | 2026-03-16 00:26 | 220.63 nm | |||
| 2026-03-12 11:30 | 2026-03-14 03:38 | 237.96 nm | |||
| 2026-02-14 04:27 | 2026-03-12 11:26 | 9004.94 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 18:43 | Status Changed | Default Under way using engine |
22.13556 / 114.65333
CNSHA
|
Speed: 15.4 kn Course: 82.2° |
| 2026-05-12 18:36 | Status Changed | Under way using engine Default |
22.13098 / 114.61773
CNSHA
|
Speed: 15.4 kn Course: 82° |
| 2026-05-12 18:36 | OUT of Coverage |
22.13098 / 114.61773
South China Sea
CNSHA
|
Speed: 15.4 kn Course: 82.2° |
|
| 2026-05-12 18:15 | Status Changed | Default Under way using engine |
22.11907 / 114.52576
CNSHA
|
Speed: 15.4 kn Course: 81.7° |
| 2026-05-12 18:12 | Status Changed | Under way using engine Default |
22.11673 / 114.50781
CNSHA
|
Speed: 15.5 kn Course: 86° |
| 2026-05-12 18:12 | IN Coverage |
22.11673 / 114.50781
South China Sea
CNSHA
|
Speed: 15.4 kn Course: 81.7° |
|
| 2026-05-12 16:31 | Status Changed | Default Under way using engine |
22.23595 / 114.13163
CNSHA
|
Speed: 11.6 kn Course: 140.7° |
| 2026-05-12 16:26 | OUT of Coverage |
22.24538 / 114.11963
South China Sea
CNSHA
|
Speed: 11.6 kn Course: 140.7° |
|
| 2026-05-12 16:03 | PORT DEPARTURE |
|
22.32026 / 114.10420
CNSHA
|
Speed: 10.7 kn Course: 240° |
| 2026-05-12 15:55 | START Moving |
22.32874 / 114.11888
[HK] HONG KONG
|
Speed: 3.1 kn Course: 228° |