KOTA PELANGI
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 5 h, 37 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 69.01 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 12.8 Knots |
| MAX Speed | 13.4 Knots |
| AVG Wind | 3.3 knots |
| MAX Wind | 4.9 knots |
| MIN Temp | 26.6°C / 79.88°F |
| MAX Temp | 27.4°C / 81.32°F |
| Draught | 12.4 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | 350° |
| Area | Red Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of KOTA PELANGI is in Red Sea with coordinates 21.49088° / 39.15294° as reported on 2026-04-14 12:35 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel KOTA PELANGI (IMO: 9786748, MMSI: 563042400) is a Cargo It's sailing under the flag of [SG] Singapore.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of KOTA PELANGI is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of KOTA PELANGI as reported by AIS is 12.4 meters
Weather
| Temperature | 26.7°C / 80.06°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 112° ESE |
| Pressure | 1007.9 hPa |
| Humidity | 76.5 % |
| Cloud Coverage | 99 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-14 05:00 | 2026-04-15 14:12 | 1 d | |
| 2026-04-10 21:48 | 2026-04-11 19:48 | 21 h | |
| 2026-03-30 22:54 | 2026-03-31 19:43 | 20 h | |
| 2026-03-24 19:25 | 2026-03-25 07:08 | 11 h | |
| 2026-03-23 04:55 | 2026-03-23 22:14 | 17 h | |
| 2026-03-17 21:13 | 2026-03-18 16:49 | 19 h | |
| 2026-03-14 00:59 | 2026-03-15 15:49 | 1 d | |
| 2026-03-05 11:27 | 2026-03-06 14:42 | 1 d | |
| 2026-02-21 18:00 | 2026-02-23 02:41 | 1 d | |
| 2026-02-15 06:41 | 2026-02-17 14:33 | 2 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-11 22:48 | 2026-04-14 08:00 | 761.34 nm | |||
| 2026-04-01 03:43 | 2026-04-11 00:48 | 3819.96 nm | |||
| 2026-03-25 15:08 | 2026-03-31 06:54 | 1477.49 nm | |||
| 2026-03-24 06:14 | 2026-03-25 03:25 | 98.24 nm | |||
| 2026-03-19 00:49 | 2026-03-23 12:55 | 1335.17 nm | |||
| 2026-03-15 23:49 | 2026-03-18 05:13 | 422.94 nm | |||
| 2026-03-06 22:42 | 2026-03-14 08:59 | 2250.51 nm | |||
| 2026-02-23 05:41 | 2026-03-05 19:27 | 3813.55 nm | |||
| 2026-02-17 16:33 | 2026-02-21 21:00 | 1241.78 nm | |||
| 2026-02-14 14:19 | 2026-02-15 08:41 | 288.84 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 14:12 | PORT DEPARTURE |
|
21.46539 / 39.11055
SAJED
|
Speed: 7.9 kn Course: 237° |
| 2026-04-15 13:52 | START Moving |
21.48713 / 39.14732
[SA] JEDDAH
|
Speed: 4.4 kn Course: 235° |
|
| 2026-04-14 12:38 | Status Changed | Default Moored |
21.49095 / 39.15296
[SA] JEDDAH
|
Speed: Course: 350° |
| 2026-04-14 12:35 | Status Changed | Moored Default |
21.49088 / 39.15294
[SA] JEDDAH
|
Speed: Course: 350° |
| 2026-04-14 12:35 | OUT of Coverage |
21.49088 / 39.15294
Red Sea
[SA] JEDDAH
|
Speed: Course: 269.6° |
|
| 2026-04-14 12:03 | Status Changed | Default Moored |
21.49086 / 39.15321
[SA] JEDDAH
|
Speed: Course: 350° |
| 2026-04-14 11:57 | Status Changed | Moored Default |
21.49082 / 39.15324
[SA] JEDDAH
|
Speed: Course: 350° |
| 2026-04-14 11:54 | Status Changed | Default Moored |
21.49088 / 39.15325
[SA] JEDDAH
|
Speed: Course: 350° |
| 2026-04-14 11:48 | Status Changed | Moored Default |
21.49094 / 39.15320
[SA] JEDDAH
|
Speed: Course: 350° |
| 2026-04-14 11:25 | Status Changed | Default Moored |
21.49083 / 39.15333
[SA] JEDDAH
|
Speed: 0.1 kn Course: 350° |