KONGOUMARU NO7
Dredging or underwater ops
Current Trip
| Trip Time | --- |
|---|---|
| Trip Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| Draught | --- |
| AVG Wind | --- |
| MAX Wind | --- |
| MIN Temp | --- |
| MAX Temp | --- |
| Position Received | 6 h, 25 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 6 h, 25 m ago |
Info
Information
The current position of KONGOUMARU NO7 is in North Pacific Ocean with coordinates 35.38450° / 139.63656° as reported on 2026-04-20 02:55 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of YOKOHAMA.
The vessel KONGOUMARU NO7 (MMSI: 431018391) is a Dredging or underwater ops It's sailing under the flag of [JP] Japan.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of KONGOUMARU NO7 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 17.2°C / 62.96°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 6° N |
| Pressure | 1016.9 hPa |
| Humidity | 66.9 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 02:55 | OUT of Coverage |
35.38450 / 139.63656
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: Course: 158.3° |
|
| 2026-04-20 01:49 | IN Coverage |
35.38456 / 139.63652
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: Course: 158.3° |
|
| 2026-04-19 23:23 | OUT of Coverage |
35.38591 / 139.63542
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: 2.2 kn Course: 138.6° |
|
| 2026-04-19 22:53 | IN Coverage |
35.38550 / 139.63646
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: 1.2 kn Course: 312.2° |
|
| 2026-04-19 20:52 | OUT of Coverage |
35.38494 / 139.63694
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: Course: 326° |
|
| 2026-04-19 15:16 | IN Coverage |
35.38496 / 139.63696
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: Course: 326° |
|
| 2026-04-18 16:46 | OUT of Coverage |
35.38500 / 139.63691
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: Course: 326° |
|
| 2026-04-18 16:46 | IN Coverage |
35.38500 / 139.63691
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: Course: 326° |
|
| 2026-04-18 06:04 | OUT of Coverage |
35.38497 / 139.63691
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: 0.1 kn Course: 326° |
|
| 2026-04-18 06:04 | IN Coverage |
35.38497 / 139.63691
North Pacific Ocean
[JP] YOKOHAMA
|
Speed: 0.1 kn Course: 326° |