KOCIEWIE
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 914.77 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.5 Knots |
| MAX Speed | 14.7 Knots |
| AVG Wind | 13.9 knots |
| MAX Wind | 26.6 knots |
| MIN Temp | 7.8°C / 46.04°F |
| MAX Temp | 13.8°C / 56.84°F |
| Draught | 8.5 m |
| Position Received | 21 h, 52 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 14.6 Knots |
| Course | 255° |
| Area | English Channel |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 21 h, 52 m ago |
Info
Information
The current position of KOCIEWIE is in English Channel with coordinates 50.28775° / -1.33064° as reported on 2026-05-18 02:50 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 14.6 Knots and is heading at the port of SALVADOR. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-06-03 02:00 LT
The vessel KOCIEWIE (IMO: 9423798, MMSI: 311014100) is a Bulk Carrier that was built in 2009 ( 17 years old ). It's sailing under the flag of [BS] Bahamas.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of KOCIEWIE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of KOCIEWIE as reported by AIS is 8.5 meters
Weather
| Temperature | 13.9°C / 57.02°F |
|---|---|
| Wind Speed | 22 knots |
| Direction | 225° SW |
| Pressure | 1006.9 hPa |
| Humidity | 92.9 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-12 01:51 | 2026-05-15 10:34 | 3 d | |
| 2026-05-08 16:56 | 2026-05-08 17:26 | 30 m | |
| 2026-05-05 12:40 | 2026-05-08 16:23 | 3 d | |
| 2026-05-05 11:33 | 2026-05-05 12:30 | 57 m | |
| 2026-04-27 16:04 | 2026-04-30 19:53 | 3 d | |
| 2026-04-16 21:50 | 2026-04-17 21:02 | 23 h | |
| 2026-04-09 18:10 | 2026-04-11 14:36 | 1 d | |
| 2026-04-03 00:07 | 2026-04-05 20:54 | 2 d | |
| 2026-03-22 17:07 | 2026-03-30 21:35 | 8 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 19:26 | 2026-05-12 03:51 | 543.51 nm | |||
| 2026-05-08 18:23 | 2026-05-08 18:56 | 2.61 nm | |||
| 2026-05-05 14:30 | 2026-05-05 14:40 | 1.59 nm | |||
| 2026-04-30 21:53 | 2026-05-05 13:33 | 235.51 nm | |||
| 2026-04-17 23:02 | 2026-04-27 18:04 | 1629.10 nm | |||
| 2026-04-11 16:36 | 2026-04-16 23:50 | 300.92 nm | |||
| 2026-04-05 21:54 | 2026-04-09 20:10 | 880.88 nm | |||
| 2026-03-30 22:35 | 2026-04-03 01:07 | 330.68 nm | |||
| 2026-02-18 05:50 | 2026-03-22 18:07 | 1235.78 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 02:57 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.28027 / -1.37335
BR SSA
|
Speed: 14.6 kn Course: 255° |
| 2026-05-18 02:50 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.28775 / -1.33064
BR SSA
|
Speed: 14.6 kn Course: 254° |
| 2026-05-18 02:50 | OUT of Coverage |
50.28775 / -1.33064
English Channel
BR SSA
|
Speed: 14.6 kn Course: 255° |
|
| 2026-05-18 02:37 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.30108 / -1.25053
BR SSA
|
Speed: 14.6 kn Course: 255.8° |
| 2026-05-18 02:30 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.30888 / -1.20297
BR SSA
|
Speed: 14.5 kn Course: 256° |
| 2026-05-18 02:25 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.31316 / -1.17712
BR SSA
|
Speed: 14.5 kn Course: 255.3° |
| 2026-05-18 02:13 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.32584 / -1.09927
BR SSA
|
Speed: 14.6 kn Course: 256° |
| 2026-05-18 02:05 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.33314 / -1.05400
BR SSA
|
Speed: 14.4 kn Course: 255.1° |
| 2026-05-17 18:37 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.77157 / .89956
BR SSA
|
Speed: 12 kn Course: 233° |
| 2026-05-17 18:23 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.79966 / .95777
BR SSA
|
Speed: 12.2 kn Course: 232.3° |