KIRKUK
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 562.42 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.4 Knots |
| MAX Speed | 10 Knots |
| AVG Wind | 11.4 knots |
| MAX Wind | 31.7 knots |
| MIN Temp | 17.1°C / 62.78°F |
| MAX Temp | 26.7°C / 80.06°F |
| Draught | 11 m |
| Position Received | 14 h, 39 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | 0.2 Knots |
| Course | 230° |
| Area | South Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 14 h, 39 m ago |
Info
Information
The current position of KIRKUK is in South Atlantic Ocean with coordinates -23.72802° / -44.32020° as reported on 2026-05-10 14:47 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.2 Knots
The vessel KIRKUK (IMO: 9829655, MMSI: 538008148) is a Tanker It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of KIRKUK is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of KIRKUK as reported by AIS is 11 meters
Weather
| Temperature | 19.7°C / 67.46°F |
|---|---|
| Wind Speed | 20 knots |
| Direction | 227° SW |
| Pressure | 1017.7 hPa |
| Humidity | 88.3 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 14:47 | OUT of Coverage |
-23.72802 / -44.32020
South Atlantic Ocean
|
Speed: 0.2 kn Course: 295.8° |
|
| 2026-05-10 14:47 | Status Changed | At anchor Default |
-23.72802 / -44.32020
ANGRA DOS REIS OPL
|
Speed: Course: 221° |
| 2026-05-10 14:14 | Status Changed | Default At anchor |
-23.72772 / -44.32031
ANGRA DOS REIS OPL
|
Speed: 0.1 kn Course: 230° |
| 2026-05-10 14:08 | Status Changed | At anchor Default |
-23.72793 / -44.32025
ANGRA DOS REIS OPL
|
Speed: Course: 219° |
| 2026-05-10 13:59 | IN Coverage |
-23.72793 / -44.32025
South Atlantic Ocean
|
Speed: 0.1 kn Course: 310.4° |
|
| 2026-05-08 06:59 | Status Changed | Default At anchor |
-23.73153 / -44.32690
ANGRA DOS REIS OPL
|
Speed: Course: 68° |
| 2026-05-08 06:54 | OUT of Coverage |
-23.73144 / -44.32679
South Atlantic Ocean
|
Speed: Course: 179.2° |
|
| 2026-05-08 06:41 | Status Changed | At anchor Default |
-23.73123 / -44.32699
ANGRA DOS REIS OPL
|
Speed: 0.1 kn Course: 66° |
| 2026-05-08 06:29 | Status Changed | Default At anchor |
-23.73156 / -44.32687
ANGRA DOS REIS OPL
|
Speed: Course: 67° |
| 2026-05-08 06:06 | Status Changed | At anchor Default |
-23.73108 / -44.32706
ANGRA DOS REIS OPL
|
Speed: 0.1 kn Course: 71° |