KINGSTON
Container Ship
Current Trip
| Trip Time | 13 days |
|---|---|
| Trip Distance | 5769.71 nm |
| AVG Speed | 16.5 Knots |
| MAX Speed | 20 Knots |
| Draught | 10.5 m |
| AVG Wind | 11.9 knots |
| MAX Wind | 29.2 knots |
| MIN Temp | 4.3°C / 39.74°F |
| MAX Temp | 23.1°C / 73.58°F |
| Position Received | 15 h, 14 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.5 Knots |
| Course | 47.6° |
| Area | Mediterranean Sea - Eastern Basin |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 15 h, 14 m ago |
Info
Information
The current position of KINGSTON is in Mediterranean Sea - Eastern Basin with coordinates 36.49564° / 35.85248° as reported on 2026-04-10 01:09 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.5 Knots and is currently inside the port of ISKENDERUN.
The vessel KINGSTON (IMO: 9389693, MMSI: 249474000) is a Container Ship that was built in 2008 ( 18 years old ). It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of KINGSTON is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of KINGSTON as reported by AIS is 10.5 meters
Weather
| Temperature | 11.4°C / 52.52°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 326° NW |
| Pressure | 1012.2 hPa |
| Humidity | 75.1 % |
| Cloud Coverage | 6 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-10 05:00 | |||
| 2026-03-26 01:58 | 2026-03-27 05:24 | 1 d | |
| 2026-03-21 20:06 | 2026-03-22 10:53 | 14 h | |
| 2026-03-19 14:49 | 2026-03-20 14:26 | 23 h | |
| 2026-03-04 08:19 | 2026-03-04 22:06 | 13 h | |
| 2026-02-27 21:12 | 2026-03-01 21:14 | 2 d | |
| 2026-02-25 22:12 | 2026-02-26 20:50 | 22 h | |
| 2026-02-23 03:16 | 2026-02-23 23:40 | 20 h | |
| 2026-02-20 02:25 | 2026-02-21 08:28 | 1 d | |
| 2026-02-04 15:07 | 2026-02-05 18:58 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 01:24 | 2026-04-10 08:00 | 5769.71 nm | |||
| 2026-03-22 06:53 | 2026-03-25 21:58 | 542.93 nm | |||
| 2026-03-20 10:26 | 2026-03-21 16:06 | 312.02 nm | |||
| 2026-03-04 23:06 | 2026-03-19 10:49 | 4235.71 nm | |||
| 2026-03-01 23:14 | 2026-03-04 09:19 | 658.16 nm | |||
| 2026-02-26 23:50 | 2026-02-27 23:12 | 357.77 nm | |||
| 2026-02-24 02:40 | 2026-02-26 01:12 | 262.71 nm | |||
| 2026-02-21 11:28 | 2026-02-23 06:16 | 683.65 nm | |||
| 2026-02-05 13:58 | 2026-02-20 05:25 | 6267.55 nm | |||
| 2026-02-03 00:58 | 2026-02-04 10:07 | 509.57 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 05:48 | STOP Moving |
36.59726 / 36.19075
[TR] ISKENDERUN
|
Speed: Course: 199° |
|
| 2026-04-10 05:00 | PORT ARRIVAL |
|
36.61610 / 36.17860
[TR] ISKENDERUN
|
Speed: 8.6 kn Course: 119° |
| 2026-04-10 04:32 | START Moving | --- |
36.63300 / 36.11900
TRISK
|
Speed: 5.6 kn Course: 110° |
| 2026-04-10 03:52 | STOP Moving | --- |
36.63656 / 36.11653
TRISK
|
Speed: 0.2 kn Course: 193° |
| 2026-04-10 01:16 | Status Changed | Default Under way using engine |
36.51038 / 35.87264
TRISK
|
Speed: 10.5 kn Course: 47.6° |
| 2026-04-10 01:09 | OUT of Coverage |
36.49564 / 35.85248
Mediterranean Sea - Eastern Basin
TRISK
|
Speed: 10.5 kn Course: 47.6° |
|
| 2026-04-09 23:47 | ETA Changed | 2026/04/10 03:00 2026/04/10 01:30 |
36.35784 / 35.61359
TRISK
|
Speed: 10.3 kn Course: 60.9° |
| 2026-04-09 21:24 | Status Changed | Under way using engine Default |
36.19915 / 34.87787
TRISK
|
Speed: 17.2 kn Course: 74° |
| 2026-04-09 21:24 | IN Coverage |
36.19915 / 34.87787
Mediterranean Sea - Eastern Basin
TRISK
|
Speed: 17.2 kn Course: 74.3° |
|
| 2026-04-09 14:22 | OUT of Coverage |
35.82067 / 32.44941
Mediterranean Sea - Eastern Basin
TRISK
|
Speed: 17.3 kn Course: 89.8° |