KAPITAN KHLEBNIKOV
Other Type
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 6395.81 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9 Knots |
| MAX Speed | 17.5 Knots |
| AVG Wind | 8.7 knots |
| MAX Wind | 35.9 knots |
| MIN Temp | -29.1°C / -20.38°F |
| MAX Temp | -0.3°C / 31.46°F |
| Draught | 8.5 m |
| Position Received | 2025-12-28 15:30 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 15.8 Knots |
| Course | 122.4° |
| Area | Sea of Okhotsk |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2025-12-28 15:30 |
Info
Information
The current position of KAPITAN KHLEBNIKOV is in Sea of Okhotsk with coordinates 46.12892° / 142.67440° as reported on 2025-12-28 15:30 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 15.8 Knots
The vessel KAPITAN KHLEBNIKOV (IMO: 7824417, MMSI: 273146110) is a Other Type It's sailing under the flag of [RU] Russia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of KAPITAN KHLEBNIKOV is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of KAPITAN KHLEBNIKOV as reported by AIS is 8.5 meters
Weather
| Temperature | -0.5°C / 31.1°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 50° NE |
| Pressure | 993.4 hPa |
| Humidity | 94.2 % |
| Cloud Coverage | 62 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 04:35 | STOP Moving | --- |
55.60683 / 138.65376
RU_VNN_ELGA
|
Speed: 0.3 kn Course: 277° |
| 2026-05-07 20:42 | STOP Moving | --- |
55.67980 / 138.58832
RU_VNN_ELGA
|
Speed: 0.3 kn Course: 25° |
| 2026-05-07 03:08 | STOP Moving | --- |
55.72383 / 138.62329
RU_VNN_ELGA
|
Speed: 0.3 kn Course: 14° |
| 2026-05-04 19:11 | STOP Moving | --- |
55.76335 / 138.34486
RU_VNN_ELGA
|
Speed: 0.1 kn Course: 280° |
| 2026-05-04 16:30 | START Moving | --- |
55.70259 / 138.56833
RU_VNN_ELGA
|
Speed: 4.2 kn Course: 220° |
| 2026-05-04 07:40 | STOP Moving | --- |
55.69327 / 138.54292
RU_VNN_ELGA
|
Speed: Course: 227° |
| 2026-05-03 19:21 | STOP Moving | --- |
55.68218 / 138.48004
RU_VNN_ELGA
|
Speed: 0.1 kn Course: 228° |
| 2026-05-03 18:32 | START Moving | --- |
55.71773 / 138.43845
RU_VNN_ELGA
|
Speed: 4.2 kn Course: 199° |
| 2026-05-02 11:53 | STOP Moving | --- |
55.75436 / 138.47749
RU_VNN_ELGA
|
Speed: 0.3 kn Course: 147° |
| 2026-05-02 05:33 | STOP Moving | --- |
55.71671 / 138.36256
RU_VNN_ELGA
|
Speed: 0.3 kn Course: 136° |