KAPITAN GREGORIO OCA
Other Type
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 5.77 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| AVG Wind | 5.1 knots |
| MAX Wind | 9 knots |
| MIN Temp | 23.1°C / 73.58°F |
| MAX Temp | 29.3°C / 84.74°F |
| Draught | 5.3 m |
| Position Received | 3 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.1 Knots |
| Course | 150° |
| Area | Philippine Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 d ago |
Info
Information
The current position of KAPITAN GREGORIO OCA is in Philippine Sea with coordinates 10.55932° / 124.22965° as reported on 2026-04-06 18:21 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.1 Knots
The vessel KAPITAN GREGORIO OCA (IMO: 9859959, MMSI: 548939500) is a Other Type It's sailing under the flag of [PH] Philippines.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of KAPITAN GREGORIO OCA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of KAPITAN GREGORIO OCA as reported by AIS is 5.3 meters
Weather
| Temperature | 24.2°C / 75.56°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 306° NW |
| Pressure | 1013.2 hPa |
| Humidity | 76.8 % |
| Cloud Coverage | 30 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 18 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-23 20:25 | 2026-04-09 12:44 | 584.76 nm | |||
| 2026-03-20 10:39 | 2026-03-23 09:01 | 408.56 nm | |||
| 2026-02-27 15:00 | 2026-03-18 07:23 | 753.04 nm | |||
| 2026-02-21 17:42 | 2026-02-23 12:42 | 426.15 nm | |||
| 2026-01-25 15:05 | 2026-02-18 15:42 | 1273.10 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 14:28 | STOP Moving | --- |
9.30500 / 123.31500
SEA / FOR ORDERS
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-09 13:44 | PORT DEPARTURE |
|
9.31313 / 123.31954
SEA / FOR ORDERS
|
Speed: 3.2 kn Course: 118° |
| 2026-04-09 13:40 | START Moving |
9.31486 / 123.31657
[PH] DUMAGUETE
|
Speed: 3.2 kn Course: 118° |
|
| 2026-04-09 04:48 | STOP Moving |
9.31470 / 123.31307
[PH] DUMAGUETE
|
Speed: 0.2 kn Course: 81° |
|
| 2026-04-09 04:44 | PORT ARRIVAL |
|
9.31478 / 123.31332
[PH] DUMAGUETE
|
Speed: 1.2 kn Course: 335° |
| 2026-04-08 21:04 | START Moving | --- |
9.26101 / 124.73396
SEA / FOR ORDERS
|
Speed: 6 kn Course: 312° |
| 2026-04-07 06:26 | STOP Moving | --- |
9.25245 / 124.73551
SEA / FOR ORDERS
|
Speed: 0.2 kn Course: 200° |
| 2026-04-06 18:28 | Status Changed | Default Under way using engine |
10.55166 / 124.24667
SEA / FOR ORDERS
|
Speed: 10.1 kn Course: 150° |
| 2026-04-06 18:21 | OUT of Coverage |
10.55932 / 124.22965
Philippine Sea
|
Speed: 10.1 kn Course: 150° |
|
| 2026-04-06 18:11 | Status Changed | Under way using engine Default |
10.58684 / 124.22321
SEA / FOR ORDERS
|
Speed: 10 kn Course: 186° |