JOSE MA MORELOS II
Oil/Chemical Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 482.38 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 12.1 Knots |
| MAX Speed | 13.4 Knots |
| AVG Wind | 6.5 knots |
| MAX Wind | 12 knots |
| MIN Temp | 24.6°C / 76.28°F |
| MAX Temp | 30.6°C / 87.08°F |
| Draught | 11.4 m |
| Position Received | 15 h, 44 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 12.9 Knots |
| Course | 115° |
| Area | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 15 h, 44 m ago |
Info
Information
The current position of JOSE MA MORELOS II is in North Pacific Ocean with coordinates 16.64150° / -99.85062° as reported on 2026-05-09 13:13 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.9 Knots
The vessel JOSE MA MORELOS II (IMO: 9396086, MMSI: 345200002) is a Oil/Chemical Tanker that was built in 2009 ( 17 years old ). It's sailing under the flag of [MX] Mexico.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of JOSE MA MORELOS II is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of JOSE MA MORELOS II as reported by AIS is 11.4 meters
Weather
| Temperature | 27.5°C / 81.5°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 279° W |
| Pressure | 1010.2 hPa |
| Humidity | 76.7 % |
| Cloud Coverage | 61 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-07 16:29 | 2026-05-08 13:30 | 21 h | |
| 2026-05-05 08:28 | 2026-05-06 16:25 | 1 d | |
| 2026-05-02 23:45 | 2026-05-04 07:17 | 1 d | |
| 2026-04-28 13:36 | 2026-04-30 19:53 | 2 d | |
| 2026-04-01 13:32 | 2026-04-02 00:11 | 10 h | |
| 2026-03-02 22:32 | 2026-03-26 01:35 | 23 d | |
| 2026-03-02 13:09 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 7 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 10:25 | 2026-05-07 11:29 | 296.65 nm | |||
| 2026-05-04 02:17 | 2026-05-05 02:28 | 296.88 nm | |||
| 2026-04-30 14:53 | 2026-05-02 18:45 | 598.30 nm | |||
| 2026-04-01 18:11 | 2026-04-28 08:36 | 91.22 nm | |||
| 2026-03-25 20:35 | 2026-04-01 07:32 | 1242.21 nm | |||
| 2026-03-02 08:09 | 2026-03-02 17:32 | 22.25 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 13:21 | Status Changed | Default Under way using engine |
16.63038 / -99.82012
MZLLO MX
|
Speed: 12.9 kn Course: 115° |
| 2026-05-09 13:13 | Status Changed | Under way using engine Default |
16.64150 / -99.85062
MZLLO MX
|
Speed: 13 kn Course: 116° |
| 2026-05-09 13:13 | OUT of Coverage |
16.64150 / -99.85062
North Pacific Ocean
|
Speed: 12.9 kn Course: 115° |
|
| 2026-05-09 13:01 | Status Changed | Default Under way using engine |
16.66000 / -99.88888
MZLLO MX
|
Speed: 12.9 kn Course: 117.2° |
| 2026-05-09 12:48 | Status Changed | Under way using engine Default |
16.68128 / -99.93274
MZLLO MX
|
Speed: 12.7 kn Course: 114° |
| 2026-05-09 12:41 | Status Changed | Default Under way using engine |
16.69069 / -99.95608
MZLLO MX
|
Speed: 12.7 kn Course: 112.5° |
| 2026-05-09 12:24 | Status Changed | Under way using engine Default |
16.71455 / -100.01469
MZLLO MX
|
Speed: 12.6 kn Course: 114° |
| 2026-05-09 12:09 | Status Changed | Default Under way using engine |
16.73517 / -100.06490
MZLLO MX
|
Speed: 12.6 kn Course: 113.3° |
| 2026-05-09 12:03 | Status Changed | Under way using engine Default |
16.74436 / -100.08730
MZLLO MX
|
Speed: 12.6 kn Course: 113° |
| 2026-05-09 12:01 | IN Coverage |
16.74436 / -100.08730
North Pacific Ocean
|
Speed: 12.6 kn Course: 113.3° |