JOLLY RENZO
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 19.74 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.1 Knots |
| MAX Speed | 8.2 Knots |
| AVG Wind | 4.9 knots |
| MAX Wind | 5.9 knots |
| MIN Temp | 27.9°C / 82.22°F |
| MAX Temp | 29.6°C / 85.28°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 20 h, 24 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 7.7 Knots |
| Course | 289.4° |
| Area | Singapore Strait |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 20 h, 24 m ago |
Info
Information
The current position of JOLLY RENZO is in Singapore Strait with coordinates 1.25757° / 103.89109° as reported on 2026-05-19 07:29 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7.7 Knots
The vessel JOLLY RENZO (MMSI: 563041411) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [SG] Singapore.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of JOLLY RENZO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 29.4°C / 84.92°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 224° SW |
| Pressure | 1007 hPa |
| Humidity | 73.2 % |
| Cloud Coverage | 18 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-17 06:44 | 2026-05-17 06:46 | 2 m | |
| 2026-05-01 09:11 | 2026-05-05 01:57 | 3 d | |
| 2026-04-21 21:10 | |||
| 2026-04-18 14:17 | 2026-04-19 07:10 | 16 h | |
| 2026-04-12 08:09 | 2026-04-12 12:09 | 3 h | |
| 2026-04-10 14:25 | 2026-04-11 01:15 | 10 h | |
| 2026-04-07 23:36 | 2026-04-08 07:34 | 7 h | |
| 2026-04-07 20:33 | |||
| 2026-03-29 15:13 | 2026-03-30 01:52 | 10 h | |
| 2026-03-29 07:09 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 125 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 09:57 | 2026-05-17 14:44 | 20.65 nm | |||
| 2026-04-22 05:10 | 2026-05-01 17:11 | 76.67 nm | |||
| 2026-04-12 20:09 | 2026-04-18 22:17 | 41.80 nm | |||
| 2026-04-11 09:15 | 2026-04-12 16:09 | 2.85 nm | |||
| 2026-04-08 15:34 | 2026-04-10 22:25 | 18.99 nm | |||
| 2026-04-08 04:33 | 2026-04-08 07:36 | 2.01 nm | |||
| 2026-03-29 15:09 | 2026-03-29 23:13 | 17.74 nm | |||
| 2026-03-07 01:49 | 2026-03-16 23:27 | 15.99 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 07:29 | OUT of Coverage |
1.25757 / 103.89109
Singapore Strait
|
Speed: 7.7 kn Course: 289.4° |
|
| 2026-05-19 07:19 | IN Coverage |
1.25178 / 103.90962
Singapore Strait
|
Speed: 6.9 kn Course: 276.4° |
|
| 2026-05-19 05:57 | OUT of Coverage |
1.25616 / 103.89774
Singapore Strait
|
Speed: 6.6 kn Course: 116.2° |
|
| 2026-05-19 05:53 | IN Coverage |
1.25791 / 103.88961
Singapore Strait
|
Speed: 6.8 kn Course: 95.9° |
|
| 2026-05-18 14:07 | OUT of Coverage |
1.23697 / 103.79348
Singapore Strait
|
Speed: 3.3 kn Course: 348° |
|
| 2026-05-18 13:12 | IN Coverage |
1.25747 / 103.77653
Singapore Strait
|
Speed: 8.2 kn Course: 139.1° |
|
| 2026-05-18 08:51 | OUT of Coverage |
1.25031 / 103.78536
Singapore Strait
|
Speed: 7.3 kn Course: 284.4° |
|
| 2026-05-18 08:51 | IN Coverage |
1.25031 / 103.78536
Singapore Strait
|
Speed: 7.3 kn Course: 284.4° |
|
| 2026-05-17 09:23 | OUT of Coverage |
1.26457 / 103.85915
Singapore Strait
|
Speed: 6.9 kn Course: 125.8° |
|
| 2026-05-17 09:23 | IN Coverage |
1.26457 / 103.85915
Singapore Strait
|
Speed: 6.9 kn Course: 125.8° |