JOE B. WYATT
Spare - Local Vessel
Current Trip
| Time Travelled | 15 h, 28 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 44.12 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5 Knots |
| MAX Speed | 6.9 Knots |
| AVG Wind | 11.5 knots |
| MAX Wind | 17.9 knots |
| MIN Temp | -0.1°C / 31.82°F |
| MAX Temp | 6.9°C / 44.42°F |
| Draught | 2.5 m |
| Position Received | 4 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Pushing Ahead - Towing |
| Speed | 4.1 Knots |
| Course | 342° |
| Area | --- |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 d ago |
Info
Information
The current position of JOE B. WYATT is in --- with coordinates 42.87059° / -91.09544° as reported on 2026-04-15 10:21 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 4.1 Knots
The vessel JOE B. WYATT (IMO: 100647464, MMSI: 366961530) is a Spare - Local Vessel It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of JOE B. WYATT is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of JOE B. WYATT as reported by AIS is 2.5 meters
Weather
| Temperature | -0.1°C / 31.82°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 313° NW |
| Pressure | 1019.2 hPa |
| Humidity | 97.6 % |
| Cloud Coverage | 99 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-18 15:54 | 2026-04-18 19:42 | 3 h | |
| 2026-04-18 08:50 | 2026-04-18 15:10 | 6 h | |
| 2026-04-08 00:12 | 2026-04-08 05:22 | 5 h | |
| 2026-04-02 22:59 | 2026-04-03 17:15 | 18 h | |
| 2026-04-01 00:07 | 2026-04-01 09:59 | 9 h | |
| 2026-03-31 15:43 | 2026-03-31 20:11 | 4 h | |
| 2026-03-29 09:55 | 2026-03-29 10:32 | 36 m | |
| 2026-03-26 13:19 | 2026-03-26 22:35 | 9 h | |
| 2026-03-20 06:55 | 2026-03-20 10:14 | 3 h | |
| 2026-03-01 17:39 | 2026-03-01 21:10 | 3 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 24 | ||
| 11 | ||
| 10 | ||
| 8 | ||
| 7 | ||
| 7 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-18 10:10 | 2026-04-18 10:54 | 2.39 nm | |||
| 2026-04-08 00:22 | 2026-04-18 03:50 | 555.50 nm | |||
| 2026-04-03 12:15 | 2026-04-07 19:12 | 203.52 nm | |||
| 2026-04-01 04:59 | 2026-04-02 17:59 | 6.66 nm | |||
| 2026-03-31 15:11 | 2026-03-31 19:07 | 14.41 nm | |||
| 2026-03-29 05:32 | 2026-03-31 10:43 | 241.80 nm | |||
| 2026-03-26 17:35 | 2026-03-29 04:55 | 299.43 nm | |||
| 2026-03-20 05:14 | 2026-03-26 08:19 | 304.12 nm | |||
| 2026-03-01 15:10 | 2026-03-20 01:55 | 943.47 nm | |||
| 2026-02-05 02:49 | 2026-03-01 11:39 | 1258.27 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 10:14 | START Moving | --- |
44.56998 / -92.50872
US^0TWZ>0WK4
|
Speed: 3.6 kn Course: 111° |
| 2026-04-19 07:02 | STOP Moving | --- |
44.57065 / -92.51135
US^0TWZ>0WK4
|
Speed: 0.3 kn Course: 116° |
| 2026-04-19 06:46 | START Moving | --- |
44.56815 / -92.50039
US^0TWZ>0WK4
|
Speed: 3.6 kn Course: 290° |
| 2026-04-19 04:50 | STOP Moving | --- |
44.56770 / -92.49516
US^0TWZ>0WK4
|
Speed: 0.1 kn Course: 289° |
| 2026-04-19 04:42 | START Moving | --- |
44.56871 / -92.50420
US^0TWZ>0WK4
|
Speed: 6.9 kn Course: 109° |
| 2026-04-19 04:22 | STOP Moving | --- |
44.57064 / -92.51136
US^0TWZ>0WK4
|
Speed: 0.3 kn Course: 107° |
| 2026-04-19 03:06 | START Moving | --- |
44.60871 / -92.60284
US^0TWZ>0WK4
|
Speed: 3.8 kn Course: 104° |
| 2026-04-19 02:46 | STOP Moving | --- |
44.60997 / -92.61005
US^0TWZ>0WK4
|
Speed: 0.3 kn Course: 106° |
| 2026-04-18 23:42 | START Moving | --- |
44.75791 / -92.86670
US^0TWZ>0WK4
|
Speed: 3.3 kn Course: 141° |
| 2026-04-18 23:22 | STOP Moving | --- |
44.75967 / -92.86841
US^0TWZ>0WK4
|
Speed: 0.1 kn Course: 148° |