JINLONG31
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | 12 mins |
| Distance Travelled | 102.99 nm |
| Remaining Distance | 17.21 nm |
| AVG Speed | 4.6 Knots |
| MAX Speed | 6.6 Knots |
| AVG Wind | 10.8 knots |
| MAX Wind | 15.9 knots |
| MIN Temp | 24.9°C / 76.82°F |
| MAX Temp | 30.2°C / 86.36°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 2 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 4 Knots |
| Course | 318° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 d ago |
Info
Information
The current position of JINLONG31 is in South China Sea with coordinates 22.51703° / 113.85111° as reported on 2026-04-13 06:29 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 4 Knots and is heading at the port of XINSHA. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-15 20:40 LT
The vessel JINLONG31 (MMSI: 413762774) is a Cargo It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of JINLONG31 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 27.6°C / 81.68°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 155° SSE |
| Pressure | 1008 hPa |
| Humidity | 61.4 % |
| Cloud Coverage | 25 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-12 07:36 | 2026-04-12 11:55 | 4 h | |
| 2026-04-12 05:56 | 2026-04-12 06:52 | 55 m | |
| 2026-04-12 00:43 | 2026-04-12 03:12 | 2 h | |
| 2026-04-10 04:01 | 2026-04-11 03:23 | 23 h | |
| 2026-04-09 18:10 | 2026-04-09 21:29 | 3 h | |
| 2026-04-09 12:24 | 2026-04-09 13:18 | 54 m | |
| 2026-04-05 17:19 | 2026-04-05 21:46 | 4 h | |
| 2026-04-03 18:13 | 2026-04-03 19:49 | 1 h | |
| 2026-04-01 12:00 | 2026-04-02 15:33 | 1 d | |
| 2026-03-28 10:58 | 2026-03-29 06:09 | 19 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-12 14:52 | 2026-04-12 15:36 | 3.19 nm | |||
| 2026-04-12 11:12 | 2026-04-12 13:56 | 3.81 nm | |||
| 2026-04-11 11:23 | 2026-04-12 08:43 | 32.84 nm | |||
| 2026-04-10 05:29 | 2026-04-10 12:01 | 3.51 nm | |||
| 2026-04-09 21:18 | 2026-04-10 02:10 | 9.12 nm | |||
| 2026-04-06 05:46 | 2026-04-09 20:24 | 145.70 nm | |||
| 2026-04-04 03:49 | 2026-04-06 01:19 | 1.02 nm | |||
| 2026-04-02 23:33 | 2026-04-04 02:13 | 67.69 nm | |||
| 2026-03-29 14:09 | 2026-04-01 20:00 | 197.17 nm | |||
| 2026-03-28 11:49 | 2026-03-28 18:58 | 34.32 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-14 02:08 | START Moving | --- |
23.01016 / 113.52865
XIN SHA
|
Speed: 4 kn Course: 313° |
| 2026-04-14 00:12 | STOP Moving | --- |
23.01068 / 113.53062
XIN SHA
|
Speed: Course: 173° |
| 2026-04-13 06:29 | OUT of Coverage |
22.51703 / 113.85111
South China Sea
XIN SHA
|
Speed: 4 kn Course: 318.3° |
|
| 2026-04-13 04:53 | Status Changed | Default Under way using engine |
22.40969 / 113.89471
XIN SHA
|
Speed: 3.7 kn Course: 336° |
| 2026-04-13 04:49 | Status Changed | Under way using engine Default |
22.40562 / 113.89639
XIN SHA
|
Speed: 3.5 kn Course: 333° |
| 2026-04-13 04:37 | Status Changed | Default Under way using engine |
22.39433 / 113.90119
XIN SHA
|
Speed: 4.2 kn Course: 337° |
| 2026-04-13 04:36 | Status Changed | Under way using engine Default |
22.39415 / 113.90127
XIN SHA
|
Speed: 4.2 kn Course: 337° |
| 2026-04-13 04:31 | Status Changed | Default Under way using engine |
22.38772 / 113.90399
XIN SHA
|
Speed: 4.1 kn Course: 340° |
| 2026-04-13 04:30 | Status Changed | Under way using engine Default |
22.38755 / 113.90405
|
Speed: 4.1 kn Course: 338° |
| 2026-04-13 04:27 | Destination Changed | (CLEARED) XIN SHA |
22.38433 / 113.90549
|
Speed: 4.1 kn Course: 334° |