JING RUN 76 !
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 12 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 831.59 nm |
| Remaining Distance | 437.29 nm |
| AVG Speed | 8 Knots |
| MAX Speed | 12 Knots |
| AVG Wind | 9.9 knots |
| MAX Wind | 24 knots |
| MIN Temp | 7.2°C / 44.96°F |
| MAX Temp | 24.7°C / 76.46°F |
| Draught | 2.8 m |
| Position Received | 2024-07-18 14:21 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 8.9 Knots |
| Course | 57.6° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2024-07-18 14:21 |
Info
Information
The current position of JING RUN 76 ! is in South China Sea with coordinates 24.45186° / 118.59001° as reported on 2024-07-18 14:21 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.9 Knots and is heading at the port of ZHANGZHOU.
The vessel JING RUN 76 ! (MMSI: 413426910) is a Cargo It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of JING RUN 76 ! is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of JING RUN 76 ! as reported by AIS is 2.8 meters
Weather
| Temperature | 15.1°C / 59.18°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 267° W |
| Pressure | 1011.9 hPa |
| Humidity | 91.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-04 11:41 | |||
| 2026-03-05 08:51 | 2026-03-06 22:07 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 17:39 | STOP Moving | --- |
29.70679 / 122.05389
ZHANGZHOU
|
Speed: 0.1 kn Course: 90° |
| 2026-04-16 13:56 | START Moving | --- |
29.89146 / 121.93511
ZHANGZHOU
|
Speed: 4.4 kn Course: 67° |
| 2026-04-16 10:07 | STOP Moving | --- |
29.89195 / 121.93275
ZHANGZHOU
|
Speed: Course: 67° |
| 2026-04-16 07:51 | START Moving | --- |
30.07221 / 121.95103
ZHANGZHOU
|
Speed: 8.7 kn Course: 203° |
| 2026-04-16 04:48 | STOP Moving | --- |
30.10032 / 121.95451
ZHANGZHOU
|
Speed: Course: 106° |
| 2026-04-16 02:14 | START Moving | --- |
30.23970 / 122.12554
ZHANGZHOU
|
Speed: 9.1 kn Course: 259° |
| 2026-04-15 06:51 | STOP Moving | --- |
30.24182 / 122.15391
ZHANGZHOU
|
Speed: 0.1 kn Course: 99° |
| 2026-04-15 05:32 | START Moving | --- |
30.27313 / 122.26081
ZHANGZHOU
|
Speed: 9.4 kn Course: 274° |
| 2026-04-14 22:16 | STOP Moving | --- |
30.27192 / 122.26443
ZHANGZHOU
|
Speed: Course: 116° |
| 2026-04-14 20:44 | START Moving | --- |
30.23846 / 122.14841
ZHANGZHOU
|
Speed: 7.8 kn Course: 200° |