JIA YOU 16 HAO
Tanker C
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 354.59 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 8.5 Knots |
| MAX Speed | 10 Knots |
| AVG Wind | 9.8 knots |
| MAX Wind | 18.8 knots |
| MIN Temp | 22.8°C / 73.04°F |
| MAX Temp | 29°C / 84.2°F |
| Draught | 4.8 m |
| Position Received | 2 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 9 Knots |
| Course | 32.7° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 d ago |
Info
Information
The current position of JIA YOU 16 HAO is in South China Sea with coordinates 22.25510° / 114.32540° as reported on 2026-05-10 04:34 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9 Knots and is heading at the port of ZHONGSHAN.
The vessel JIA YOU 16 HAO (MMSI: 412413920) is a Tanker C It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of JIA YOU 16 HAO is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of JIA YOU 16 HAO as reported by AIS is 4.8 meters
Weather
| Temperature | 26.2°C / 79.16°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 212° SSW |
| Pressure | 1006.1 hPa |
| Humidity | 82.9 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-08 13:31 | 2026-05-09 04:19 | 14 h | |
| 2026-05-07 09:11 | 2026-05-07 23:11 | 14 h | |
| 2026-05-06 04:07 | 2026-05-06 16:07 | 12 h | |
| 2026-05-02 10:11 | 2026-05-02 22:43 | 12 h | |
| 2026-05-01 13:47 | 2026-05-02 03:03 | 13 h | |
| 2026-04-26 04:51 | 2026-04-26 18:26 | 13 h | |
| 2026-04-19 23:24 | 2026-04-20 17:12 | 17 h | |
| 2026-04-15 20:32 | 2026-04-16 08:48 | 12 h | |
| 2026-04-14 03:40 | 2026-04-14 13:24 | 9 h | |
| 2026-04-12 06:44 | 2026-04-13 01:48 | 19 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 07:11 | 2026-05-08 19:31 | 133.72 nm | |||
| 2026-05-06 22:07 | 2026-05-07 17:11 | 136.80 nm | |||
| 2026-05-03 06:43 | 2026-05-06 10:07 | 146.54 nm | |||
| 2026-05-02 11:03 | 2026-05-02 18:11 | 70.55 nm | |||
| 2026-04-27 00:26 | 2026-05-01 21:47 | 502.17 nm | |||
| 2026-04-21 01:12 | 2026-04-26 10:51 | 426.21 nm | |||
| 2026-04-16 14:48 | 2026-04-20 07:24 | 426.30 nm | |||
| 2026-04-14 21:24 | 2026-04-16 02:32 | 137.73 nm | |||
| 2026-04-13 07:48 | 2026-04-14 11:40 | 140.24 nm | |||
| 2026-04-09 14:48 | 2026-04-12 12:44 | 154.50 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 03:43 | START Moving | --- |
22.91957 / 116.24369
ZHONG SHAN
|
Speed: 4.2 kn Course: -1° |
| 2026-05-11 17:11 | STOP Moving | --- |
22.92067 / 116.24592
ZHONG SHAN
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-05-11 16:43 | START Moving | --- |
22.88237 / 116.23539
ZHONG SHAN
|
Speed: 6.3 kn Course: 340° |
| 2026-05-11 00:17 | STOP Moving | --- |
22.88146 / 116.23846
ZHONG SHAN
|
Speed: 0.2 kn Course: 242° |
| 2026-05-10 23:30 | START Moving | --- |
22.81547 / 116.25617
ZHONG SHAN
|
Speed: 9.3 kn Course: 352° |
| 2026-05-10 16:52 | STOP Moving | --- |
22.80547 / 116.25713
ZHONG SHAN
|
Speed: 0.3 kn Course: 145° |
| 2026-05-10 04:38 | Status Changed | Default Under way using engine |
22.26473 / 114.33080
ZHONG SHAN
|
Speed: 9 kn Course: 32.7° |
| 2026-05-10 04:34 | OUT of Coverage |
22.25510 / 114.32540
South China Sea
|
Speed: 9 kn Course: 32.7° |
|
| 2026-05-10 04:30 | Status Changed | Under way using engine Default |
22.24606 / 114.31984
ZHONG SHAN
|
Speed: 8.8 kn Course: 34° |
| 2026-05-10 04:25 | IN Coverage |
22.24606 / 114.31984
South China Sea
|
Speed: 9.2 kn Course: 29.7° |