JFE HAKURYU
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 21 h, 52 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 275.54 nm |
| AVG Speed | 14 Knots |
| MAX Speed | 17.5 Knots |
| Draught | 5.2 m |
| AVG Wind | 4.3 knots |
| MAX Wind | 8 knots |
| MIN Temp | 14.2°C / 57.56°F |
| MAX Temp | 21.6°C / 70.88°F |
| Position Received | 13 h, 24 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 14.5 Knots |
| Course | 41.8° |
| Area | Philippine Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 13 h, 24 m ago |
Info
Information
The current position of JFE HAKURYU is in Philippine Sea with coordinates 33.92428° / 136.55681° as reported on 2026-05-10 13:59 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 14.5 Knots and is currently inside the port of NAGOYA.
The vessel JFE HAKURYU (IMO: 9983803, MMSI: 431020459) is a Cargo It's sailing under the flag of [JP] Japan.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of JFE HAKURYU is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of JFE HAKURYU as reported by AIS is 5.2 meters
Weather
| Temperature | 24.3°C / 75.74°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 182° S |
| Pressure | 1018.7 hPa |
| Humidity | 33.1 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-10 22:19 | |||
| 2026-05-09 00:27 | 2026-05-10 00:27 | 1 d | |
| 2026-05-05 21:43 | 2026-05-08 02:23 | 2 d | |
| 2026-05-04 00:15 | 2026-05-04 20:07 | 19 h | |
| 2026-04-30 22:07 | 2026-05-02 06:47 | 1 d | |
| 2026-04-29 01:43 | 2026-04-29 16:26 | 14 h | |
| 2026-04-27 01:27 | 2026-04-28 06:55 | 1 d | |
| 2026-04-24 16:26 | 2026-04-25 15:43 | 23 h | |
| 2026-04-22 21:36 | 2026-04-23 21:39 | 1 d | |
| 2026-04-21 02:16 | 2026-04-22 06:20 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 09:27 | 2026-05-11 07:19 | 275.54 nm | |||
| 2026-05-08 11:23 | 2026-05-09 09:27 | 261.58 nm | |||
| 2026-05-05 05:07 | 2026-05-06 06:43 | 265.66 nm | |||
| 2026-05-02 15:47 | 2026-05-04 09:15 | 280.27 nm | |||
| 2026-04-30 01:26 | 2026-05-01 07:07 | 282.67 nm | |||
| 2026-04-28 15:55 | 2026-04-29 10:43 | 272.19 nm | |||
| 2026-04-26 00:43 | 2026-04-27 10:27 | 275.48 nm | |||
| 2026-04-24 06:39 | 2026-04-25 01:26 | 262.82 nm | |||
| 2026-04-22 15:20 | 2026-04-23 06:36 | 45.78 nm | |||
| 2026-04-20 06:20 | 2026-04-21 11:16 | 276.79 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 22:59 | STOP Moving |
35.06213 / 136.88463
[JP] NAGOYA
|
Speed: 0.3 kn Course: 196° |
|
| 2026-05-10 22:19 | PORT ARRIVAL |
|
34.99966 / 136.82745
[JP] NAGOYA
|
Speed: 14.6 kn Course: 38° |
| 2026-05-10 21:55 | START Moving | --- |
34.94429 / 136.76120
>JP NGO OFF
|
Speed: 5.6 kn Course: 72° |
| 2026-05-10 19:23 | STOP Moving | --- |
34.94231 / 136.75781
>JP NGO OFF
|
Speed: 0.2 kn Course: 39° |
| 2026-05-10 14:03 | Status Changed | Default Under way using engine |
33.93500 / 136.56833
>JP NGO OFF
|
Speed: 14.5 kn Course: 41.8° |
| 2026-05-10 13:59 | OUT of Coverage |
33.92428 / 136.55681
Philippine Sea
>JP NGO OFF
|
Speed: 14.5 kn Course: 41.8° |
|
| 2026-05-10 11:39 | Destination Changed | >JP NGO OFF >JP FKY OFF |
33.54139 / 136.05369
>JP NGO OFF
|
Speed: 14.1 kn Course: 50.1° |
| 2026-05-10 10:59 | Change Sea Area | Japanese part of the Philippine Sea Japanese part of the Inland Sea |
33.43948 / 135.90441
Philippine Sea
|
Speed: 16.6 kn Course: 55.3° |
| 2026-05-10 10:59 | IN Coverage |
33.43948 / 135.90441
Philippine Sea
|
Speed: 16.6 kn Course: 55.3° |
|
| 2026-05-10 10:57 | Status Changed | Under way using engine Default |
33.43486 / 135.89652
>JP FKY OFF
|
Speed: 17 kn Course: 65° |