JAN MARIE
Passenger
Current Trip
| Time Travelled | 16 h, 18 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | --- |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| AVG Wind | --- |
| MAX Wind | --- |
| MIN Temp | --- |
| MAX Temp | --- |
| Draught | 3.5 m |
| Position Received | 16 h, 18 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.3 Knots |
| Course | 234.4° |
| Area | Gulf of Mexico |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 16 h, 18 m ago |
Info
Information
The current position of JAN MARIE is in Gulf of Mexico with coordinates 29.77114° / -92.17780° as reported on 2026-04-15 04:09 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.3 Knots
The vessel JAN MARIE (IMO: 8977211, MMSI: 367509360) is a Passenger It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of JAN MARIE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of JAN MARIE as reported by AIS is 3.5 meters
Weather
| Temperature | 20.7°C / 69.26°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 162° SSE |
| Pressure | 1018 hPa |
| Humidity | 89.8 % |
| Cloud Coverage | 5 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 03:55 | 2026-04-15 04:09 | 13 d | |
| 2026-03-31 19:57 | 2026-04-01 14:11 | 18 h | |
| 2026-03-28 09:56 | 2026-03-30 22:45 | 2 d | |
| 2026-03-26 06:30 | 2026-03-26 08:29 | 1 h | |
| 2026-03-18 17:20 | 2026-03-19 06:02 | 12 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 63 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 09:11 | 2026-04-01 22:55 | 0.46 nm | |||
| 2026-03-30 17:45 | 2026-03-31 14:57 | 152.29 nm | |||
| 2026-03-26 03:29 | 2026-03-28 04:56 | 192.38 nm | |||
| 2026-03-19 01:02 | 2026-03-26 01:30 | 307.41 nm | |||
| 2025-12-22 17:09 | 2026-03-18 12:20 | 92.88 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 04:09 | OUT of Coverage |
29.77114 / -92.17780
Gulf of Mexico
|
Speed: 10.3 kn Course: 234.4° |
|
| 2026-04-15 04:09 | PORT DEPARTURE |
|
29.77169 / -92.17692
EPS ICY
|
Speed: 8.1 kn Course: 237.7° |
| 2026-04-15 04:06 | IN Coverage |
29.77531 / -92.17106
Gulf of Mexico
[US] INTRACOASTAL CITY
|
Speed: 8.1 kn Course: 237.7° |
|
| 2026-04-14 23:58 | OUT of Coverage |
29.77663 / -92.17640
Gulf of Mexico
[US] INTRACOASTAL CITY
|
Speed: 7.3 kn Course: 114.3° |
|
| 2026-04-14 23:56 | START Moving |
29.77839 / -92.18097
[US] INTRACOASTAL CITY
|
Speed: 6.7 kn Course: 114.5° |
|
| 2026-04-14 22:50 | STOP Moving |
29.77949 / -92.18318
[US] INTRACOASTAL CITY
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-14 22:49 | ETA Changed | 2026/04/13 04:30 2026/04/06 23:30 |
29.77928 / -92.18299
[US] INTRACOASTAL CITY
|
Speed: 2.1 kn Course: 511° |
| 2026-04-14 22:47 | IN Coverage |
29.77942 / -92.18318
Gulf of Mexico
[US] INTRACOASTAL CITY
|
Speed: 0.4 kn Course: 341.3° |
|
| 2026-04-09 04:49 | OUT of Coverage |
29.77674 / -92.17675
Gulf of Mexico
[US] INTRACOASTAL CITY
|
Speed: 6 kn Course: 120.3° |
|
| 2026-04-09 04:45 | START Moving |
29.77917 / -92.18403
[US] INTRACOASTAL CITY
|
Speed: 6.7 kn Course: 108.4° |