IRENES REWARD
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 4 days |
|---|---|
| Trip Distance | 1742.57 nm |
| AVG Speed | 14.5 Knots |
| MAX Speed | 19.1 Knots |
| Draught | 9 m |
| AVG Wind | 7.4 knots |
| MAX Wind | 13.9 knots |
| MIN Temp | 26.6°C / 79.88°F |
| MAX Temp | 29.7°C / 85.46°F |
| Position Received | 4 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 16.8 Knots |
| Course | 58° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 d ago |
Info
Information
The current position of IRENES REWARD is in South China Sea with coordinates 1.47742° / 104.61487° as reported on 2026-05-16 21:57 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 16.8 Knots and is currently inside the port of TAICHUNG.
The vessel IRENES REWARD (IMO: 9964168, MMSI: 538010991) is a Cargo It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of IRENES REWARD is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of IRENES REWARD as reported by AIS is 9 meters
Weather
| Temperature | 27.5°C / 81.5°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 252° WSW |
| Pressure | 1010.1 hPa |
| Humidity | 78.4 % |
| Cloud Coverage | 46 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-21 05:15 | |||
| 2026-05-16 03:15 | 2026-05-16 18:07 | 14 h | |
| 2026-05-13 22:35 | 2026-05-15 01:43 | 1 d | |
| 2026-05-07 07:55 | 2026-05-08 03:55 | 19 h | |
| 2026-05-06 04:51 | 2026-05-06 20:59 | 16 h | |
| 2026-04-30 10:16 | 2026-05-01 07:32 | 21 h | |
| 2026-04-24 05:44 | 2026-04-25 05:27 | 23 h | |
| 2026-04-22 22:44 | 2026-04-23 11:44 | 12 h | |
| 2026-04-16 17:36 | 2026-04-17 21:37 | 1 d | |
| 2026-04-10 11:08 | 2026-04-11 07:40 | 20 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 25 | ||
| 24 | ||
| 23 | ||
| 21 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-17 02:07 | 2026-05-21 13:15 | 1742.57 nm | |||
| 2026-05-15 09:43 | 2026-05-16 11:15 | 135.56 nm | |||
| 2026-05-08 11:55 | 2026-05-14 06:35 | 1671.20 nm | |||
| 2026-05-07 04:59 | 2026-05-07 15:55 | 138.10 nm | |||
| 2026-05-01 15:32 | 2026-05-06 12:51 | 1769.34 nm | |||
| 2026-04-25 13:27 | 2026-04-30 18:16 | 1651.96 nm | |||
| 2026-04-23 19:44 | 2026-04-24 13:44 | 138.46 nm | |||
| 2026-04-18 05:37 | 2026-04-23 06:44 | 1771.79 nm | |||
| 2026-04-11 15:40 | 2026-04-17 01:36 | 1667.13 nm | |||
| 2026-04-10 07:40 | 2026-04-10 19:08 | 136.26 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 05:47 | STOP Moving |
24.27636 / 120.52544
[TW] TAICHUNG
|
Speed: Course: 331° |
|
| 2026-05-21 05:15 | PORT ARRIVAL |
|
24.28912 / 120.50827
[TW] TAICHUNG
|
Speed: 10.9 kn Course: 91° |
| 2026-05-16 22:11 | Status Changed | Default Under way using engine |
1.51107 / 104.67518
TWTXG
|
Speed: 16.8 kn Course: 58° |
| 2026-05-16 21:57 | OUT of Coverage |
1.47742 / 104.61487
South China Sea
TWTXG
|
Speed: 16.8 kn Course: 58° |
|
| 2026-05-16 21:16 | Status Changed | Under way using engine Default |
1.38307 / 104.44396
TWTXG
|
Speed: 18.4 kn Course: 61° |
| 2026-05-16 21:15 | Status Changed | Default Under way using engine |
1.38162 / 104.44133
TWTXG
|
Speed: 18.4 kn Course: 61° |
| 2026-05-16 21:07 | Change Sea Area | Malaysian part of the South China Sea Malaysian part of the Singapore Strait |
1.35974 / 104.40586
South China Sea
TWTXG
|
Speed: 18.5 kn Course: 52.3° |
| 2026-05-16 21:06 | Status Changed | Under way using engine Default |
1.35617 / 104.40142
TWTXG
|
Speed: 18.6 kn Course: 52° |
| 2026-05-16 20:55 | Status Changed | Default Under way using engine |
1.32112 / 104.35892
TWTXG
|
Speed: 18.2 kn Course: 62.9° |
| 2026-05-16 20:11 | Change Sea Area | Malaysian part of the Singapore Strait Indonesian part of the Singapore Strait |
1.26101 / 104.14681
Singapore Strait
TWTXG
|
Speed: 17.1 kn Course: 79.5° |