INTREPIDO OF THE POL
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 11 h, 0 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 16.73 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.3 Knots |
| MAX Speed | 7.7 Knots |
| AVG Wind | 3.3 knots |
| MAX Wind | 8.4 knots |
| MIN Temp | 1.4°C / 34.52°F |
| MAX Temp | 2.1°C / 35.78°F |
| Draught | 9.9 m |
| Position Received | 10 h, 41 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 7.2 Knots |
| Course | 25° |
| Area | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 10 h, 41 m ago |
Info
Information
The current position of INTREPIDO OF THE POL is in Norwegian Sea with coordinates 69.68617° / 19.02429° as reported on 2026-04-15 18:03 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7.2 Knots
The vessel INTREPIDO OF THE POL (IMO: 9284570, MMSI: 249305000) is a Bulk Carrier that was built in 2004 ( 22 years old ). It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of INTREPIDO OF THE POL is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of INTREPIDO OF THE POL as reported by AIS is 9.9 meters
Weather
| Temperature | 1.9°C / 35.42°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 225° SW |
| Pressure | 1025.3 hPa |
| Humidity | 97 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-13 16:29 | 2026-04-15 17:44 | 2 d | |
| 2026-04-05 17:07 | 2026-04-07 16:50 | 1 d | |
| 2026-03-28 14:48 | 2026-03-30 16:33 | 2 d | |
| 2026-03-28 14:40 | 2026-03-28 14:43 | 2 m | |
| 2026-03-19 19:48 | 2026-03-22 16:15 | 2 d | |
| 2026-03-15 19:17 | 2026-03-17 11:36 | 1 d | |
| 2026-03-07 16:09 | 2026-03-09 18:39 | 2 d | |
| 2026-02-23 21:29 | 2026-03-01 17:58 | 5 d | |
| 2026-02-16 07:48 | 2026-02-22 12:17 | 6 d | |
| 2026-02-10 19:51 | 2026-02-13 10:15 | 2 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-07 18:50 | 2026-04-13 18:29 | 173.90 nm | |||
| 2026-03-30 18:33 | 2026-04-05 19:07 | 156.04 nm | |||
| 2026-03-28 15:43 | 2026-03-28 15:48 | 0.47 nm | |||
| 2026-03-22 17:15 | 2026-03-28 15:40 | 162.96 nm | |||
| 2026-03-17 12:36 | 2026-03-19 20:48 | 194.30 nm | |||
| 2026-03-09 19:39 | 2026-03-15 20:17 | 111.34 nm | |||
| 2026-03-01 18:58 | 2026-03-07 17:09 | 91.27 nm | |||
| 2026-02-22 13:17 | 2026-02-23 22:29 | 292.11 nm | |||
| 2026-02-13 10:15 | 2026-02-16 08:48 | 522.29 nm | |||
| 2026-02-05 08:53 | 2026-02-10 19:51 | 1051.91 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 18:03 | OUT of Coverage |
69.68617 / 19.02429
Norwegian Sea
|
Speed: 7.2 kn Course: 25° |
|
| 2026-04-15 17:44 | PORT DEPARTURE |
|
69.65027 / 18.97674
SHANHAIGUAN,CN
|
Speed: 6.6 kn Course: 53° |
| 2026-04-15 17:42 | START Moving |
69.64855 / 18.96853
[NO] TROMSO
|
Speed: 4.8 kn Course: 115° |
|
| 2026-04-15 16:32 | IN Coverage |
69.65043 / 18.96130
Norwegian Sea
[NO] TROMSO
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-04-13 17:12 | OUT of Coverage |
69.65045 / 18.96116
Norwegian Sea
[NO] TROMSO
|
Speed: Course: 263° |
|
| 2026-04-13 16:30 | STOP Moving |
69.65042 / 18.96116
[NO] TROMSO
|
Speed: Course: 90° |
|
| 2026-04-13 16:29 | PORT ARRIVAL |
|
69.65042 / 18.96116
[NO] TROMSO
|
Speed: 0.6 kn Course: 95° |
| 2026-04-13 15:55 | IN Coverage |
69.69435 / 19.03324
Norwegian Sea
|
Speed: 6.7 kn Course: 201.6° |
|
| 2026-04-13 15:28 | START Moving | --- |
69.74165 / 19.09907
SHANHAIGUAN,CN
|
Speed: 6.8 kn Course: 225° |
| 2026-04-13 14:38 | OUT of Coverage |
69.78484 / 19.26919
Norwegian Sea
|
Speed: 6.2 kn Course: 241.6° |