INGE V
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 122.74 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.7 Knots |
| MAX Speed | 8.2 Knots |
| AVG Wind | 13.3 knots |
| MAX Wind | 16 knots |
| MIN Temp | 15.3°C / 59.54°F |
| MAX Temp | 20.2°C / 68.36°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 2 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Kattegat |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 m ago |
Info
info
Information
The current position of INGE V is in Kattegat with coordinates 55.41577° / 12.82831° as reported on 2026-04-21 20:25 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel INGE V (MMSI: 219016839) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [DK] Denmark.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of INGE V is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 7.2°C / 44.96°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 310° NW |
| Pressure | 1026.5 hPa |
| Humidity | 66.4 % |
| Cloud Coverage | 3 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals |
|---|
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-21 14:40 | STOP Moving | --- |
55.41576 / 12.82836
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-21 13:32 | Detected in Sea | Swedish part of the Kattegat |
55.33730 / 12.67709
Kattegat
|
Speed: 6.8 kn Course: 50.7° |
| 2026-04-21 13:20 | Detected in Sea | Swedish part of the Baltic Sea |
55.32278 / 12.64672
Baltic Sea
|
Speed: 6.7 kn Course: 46.5° |
| 2026-04-21 09:28 | START Moving | --- |
55.03787 / 12.19108
|
Speed: 4.9 kn Course: 274.6° |
| 2026-04-17 14:22 | STOP Moving | --- |
55.03914 / 12.19381
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-17 12:58 | Change Sea Area | Danish part of the Baltic Sea Danish part of the Kattegat |
54.99435 / 12.18422
Baltic Sea
|
Speed: 8 kn Course: 99.9° |
| 2026-04-17 12:43 | Change Sea Area | Danish part of the Kattegat Danish part of the Baltic Sea |
54.99389 / 12.17135
Kattegat
|
Speed: 5.2 kn Course: 207.6° |
| 2026-04-17 12:32 | START Moving | --- |
55.00905 / 12.17076
|
Speed: 5.2 kn Course: 141.7° |
| 2026-04-17 11:35 | STOP Moving | --- |
55.01073 / 12.16883
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
| 2026-04-17 11:09 | START Moving | --- |
55.03755 / 12.19138
|
Speed: 5.6 kn Course: 214.4° |