ILLUSION
Sailing
Current Trip
| Trip Time | 2 days |
|---|---|
| Trip Distance | 31.86 nm |
| AVG Speed | 5.9 Knots |
| MAX Speed | 8.5 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 8.2 knots |
| MAX Wind | 11 knots |
| MIN Temp | 7.2°C / 44.96°F |
| MAX Temp | 13.8°C / 56.84°F |
| Position Received | 4 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 d ago |
Info
Information
The current position of ILLUSION is in North Sea with coordinates 53.32978° / 6.93105° as reported on 2026-04-12 17:50 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of DELFZIJL.
The vessel ILLUSION (MMSI: 244615552) is a Sailing It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ILLUSION is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 12.1°C / 53.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 181° S |
| Pressure | 1015.1 hPa |
| Humidity | 61.4 % |
| Cloud Coverage | 97 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-12 17:50 | OUT of Coverage |
53.32978 / 6.93105
North Sea
[NL] DELFZIJL
|
Speed: Course: 256.3° |
|
| 2026-04-12 16:20 | STOP Moving |
53.32980 / 6.93113
[NL] DELFZIJL
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-12 16:20 | PORT ARRIVAL |
|
53.32980 / 6.93113
[NL] DELFZIJL
|
Speed: 1.5 kn Course: 511° |
| 2026-04-12 15:44 | Detected in Sea | Dutch part of the North Sea |
53.31537 / 6.99271
North Sea
|
Speed: 5.5 kn Course: 275.7° |
| 2026-04-12 15:14 | Change Sea Area | German part of the North Sea Dutch part of the North Sea |
53.34123 / 6.99810
North Sea
|
Speed: 5.8 kn Course: 141.8° |
| 2026-04-12 13:25 | IN Coverage |
53.48575 / 6.82732
North Sea
|
Speed: 6.9 kn Course: 121.2° |
|
| 2026-04-10 17:56 | OUT of Coverage |
53.49410 / 6.81149
North Sea
|
Speed: 6.3 kn Course: 345.5° |
|
| 2026-04-10 17:03 | Change Sea Area | Dutch part of the North Sea German part of the North Sea |
53.43761 / 6.89873
North Sea
|
Speed: 6.1 kn Course: 2.8° |
| 2026-04-10 15:43 | Change Sea Area | German part of the North Sea Dutch part of the North Sea |
53.36447 / 6.98344
North Sea
|
Speed: 5.7 kn Course: 0.8° |
| 2026-04-10 15:35 | Change Sea Area | Dutch part of the North Sea German part of the North Sea |
53.35497 / 6.98454
North Sea
|
Speed: 4.8 kn Course: 261° |