IL SUPPLENTE
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 6.23 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 30 Knots |
| MAX Speed | 33.6 Knots |
| AVG Wind | 2.6 knots |
| MAX Wind | 3 knots |
| MIN Temp | 19.9°C / 67.82°F |
| MAX Temp | 20.7°C / 69.26°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 2 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 29 Knots |
| Course | 345.1° |
| Area | Ionian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 d ago |
Info
Information
The current position of IL SUPPLENTE is in Ionian Sea with coordinates 38.69435° / 20.72812° as reported on 2026-05-11 07:27 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 29 Knots
The vessel IL SUPPLENTE (MMSI: 232052941) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of IL SUPPLENTE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 20.6°C / 69.08°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 332° NNW |
| Pressure | 1013.3 hPa |
| Humidity | 63.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-11 07:12 | |||
| 2026-05-05 10:30 | 2026-05-05 12:36 | 2 h | |
| 2026-05-05 10:23 | 2026-05-05 10:27 | 3 m | |
| 2026-05-03 12:00 | 2026-05-05 08:16 | 1 d | |
| 2026-04-24 09:12 | 2026-04-24 09:17 | 5 m | |
| 2026-04-20 15:46 | 2026-04-20 16:22 | 36 m | |
| 2026-04-18 05:24 | |||
| 2026-04-16 11:19 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 13:27 | 2026-05-05 13:30 | 0.45 nm | |||
| 2026-05-05 11:16 | 2026-05-05 13:23 | 12.64 nm | |||
| 2026-04-24 12:17 | 2026-05-03 15:00 | 48.49 nm | |||
| 2026-04-20 19:22 | 2026-04-24 12:12 | 21.00 nm | |||
| 2026-04-18 08:24 | 2026-04-20 18:46 | 23.54 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 07:27 | OUT of Coverage |
38.69435 / 20.72812
Ionian Sea
|
Speed: 29 kn Course: 345.1° |
|
| 2026-05-11 07:12 | PORT DEPARTURE |
|
38.62091 / 20.68802
|
Speed: 6.4 kn Course: 118.7° |
| 2026-05-11 07:11 | START Moving |
38.62199 / 20.68623
[GR] SYVOTA
|
Speed: 6.4 kn Course: 118.7° |
|
| 2026-05-11 07:08 | IN Coverage |
38.62455 / 20.68313
Ionian Sea
[GR] SYVOTA
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-05 13:08 | OUT of Coverage |
38.61406 / 20.70623
Ionian Sea
|
Speed: 24.4 kn Course: 278.8° |
|
| 2026-05-05 12:38 | IN Coverage |
38.64923 / 20.90693
Ionian Sea
|
Speed: 25.8 kn Course: 245.2° |
|
| 2026-05-05 12:36 | PORT DEPARTURE |
|
38.65993 / 20.93073
|
Speed: 2.7 kn Course: 511° |
| 2026-05-05 10:32 | OUT of Coverage |
38.66804 / 20.94832
Ionian Sea
[GR] MYTIKAS
|
Speed: 2.7 kn Course: 291° |
|
| 2026-05-05 10:30 | PORT ARRIVAL |
|
38.66732 / 20.94869
[GR] MYTIKAS
|
Speed: 6.3 kn Course: 39.7° |
| 2026-05-05 10:27 | PORT DEPARTURE |
|
38.66224 / 20.94178
|
Speed: 5.9 kn Course: 319.2° |