IKIGAI
Sailing
Current Trip
| Trip Time | 19 h, 47 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 139.81 nm |
| AVG Speed | 6.5 Knots |
| MAX Speed | 7.9 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 7 knots |
| MAX Wind | 10.7 knots |
| MIN Temp | 15.9°C / 60.62°F |
| MAX Temp | 19.9°C / 67.82°F |
| Position Received | 3 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Balearic Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 d ago |
Info
Information
The current position of IKIGAI is in Balearic Sea with coordinates 39.46160° / -0.31649° as reported on 2026-05-07 09:17 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of VALENCIA.
The vessel IKIGAI (MMSI: 378114196) is a Sailing It's sailing under the flag of [VG] British Virgin Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of IKIGAI is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 17.6°C / 63.68°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 56° NE |
| Pressure | 1012.9 hPa |
| Humidity | 64.5 % |
| Cloud Coverage | 99 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-06 05:57 | |||
| 2026-05-05 10:10 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 10 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 12:10 | 2026-05-06 07:57 | 139.81 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 09:17 | OUT of Coverage |
39.46160 / -.31649
Balearic Sea
[ES] VALENCIA
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-07 09:09 | IN Coverage |
39.46156 / -.31650
Balearic Sea
[ES] VALENCIA
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-05-06 12:12 | OUT of Coverage |
39.46158 / -.31645
Balearic Sea
[ES] VALENCIA
|
Speed: 0.1 kn Course: 220.9° |
|
| 2026-05-06 11:48 | STOP Moving |
39.46162 / -.31648
[ES] VALENCIA
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-05-06 11:43 | START Moving |
39.46052 / -.31398
[ES] VALENCIA
|
Speed: 4 kn Course: 298.5° |
|
| 2026-05-06 06:05 | STOP Moving |
39.45885 / -.31240
[ES] VALENCIA
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-05-06 05:57 | PORT ARRIVAL |
|
39.46236 / -.30935
[ES] VALENCIA
|
Speed: 5.1 kn Course: 199.5° |
| 2026-05-06 03:09 | IN Coverage |
39.45848 / .10811
Balearic Sea
|
Speed: 6.9 kn Course: 273.2° |
|
| 2026-05-05 19:00 | OUT of Coverage |
39.44754 / 1.31906
Balearic Sea
|
Speed: 6.4 kn Course: 274.2° |
|
| 2026-05-05 15:16 | IN Coverage |
39.45456 / 1.88228
Balearic Sea
|
Speed: 6.9 kn Course: 269.4° |