HYEON.SUNG
Tanker
Current Trip
| Trip Time | 14 h, 23 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 65.89 nm |
| AVG Speed | 7.4 Knots |
| MAX Speed | 8.5 Knots |
| Draught | 3.3 m |
| AVG Wind | 4.9 knots |
| MAX Wind | 7.6 knots |
| MIN Temp | 15.3°C / 59.54°F |
| MAX Temp | 18°C / 64.4°F |
| Position Received | 16 h, 59 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 6.1 Knots |
| Course | 43.5° |
| Area | Japan Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 16 h, 59 m ago |
Info
Information
The current position of HYEON.SUNG is in Japan Sea with coordinates 35.09944° / 129.04134° as reported on 2026-05-10 13:05 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.1 Knots and is currently inside the port of BUSAN.
The vessel HYEON.SUNG (MMSI: 440129160) is a Tanker It's sailing under the flag of [KR] Korea.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HYEON.SUNG is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HYEON.SUNG as reported by AIS is 3.3 meters
Weather
| Temperature | 16.3°C / 61.34°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 244° WSW |
| Pressure | 1018.7 hPa |
| Humidity | 69 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-10 12:50 | |||
| 2026-05-01 02:51 | 2026-05-09 22:27 | 8 d | |
| 2026-04-19 01:44 | 2026-04-30 22:07 | 11 d | |
| 2026-04-13 06:48 | 2026-04-18 20:52 | 5 d | |
| 2026-04-13 03:20 | |||
| 2026-03-30 13:05 | 2026-04-04 22:53 | 5 d | |
| 2026-03-28 08:17 | 2026-03-30 07:13 | 1 d | |
| 2026-03-22 21:25 | 2026-03-28 03:29 | 5 d | |
| 2026-03-20 11:49 | 2026-03-22 04:37 | 1 d | |
| 2026-03-16 19:25 | 2026-03-20 08:57 | 3 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 07:27 | 2026-05-10 21:50 | 65.89 nm | |||
| 2026-05-01 07:07 | 2026-05-01 11:51 | 7.36 nm | |||
| 2026-04-19 05:52 | 2026-04-19 10:44 | 5.39 nm | |||
| 2026-04-13 12:20 | 2026-04-13 15:48 | 6.13 nm | |||
| 2026-03-30 16:13 | 2026-03-30 22:05 | 6.70 nm | |||
| 2026-03-28 12:29 | 2026-03-28 17:17 | 5.70 nm | |||
| 2026-03-22 13:37 | 2026-03-23 06:25 | 63.35 nm | |||
| 2026-03-20 17:57 | 2026-03-20 20:49 | 2.48 nm | |||
| 2026-03-16 23:17 | 2026-03-17 04:25 | 5.93 nm | |||
| 2026-03-06 07:24 | 2026-03-06 10:12 | 2.78 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 13:15 | Status Changed | Default Under way using engine |
35.09809 / 129.04396
[KR] BUSAN
|
Speed: 6.1 kn Course: 43.5° |
| 2026-05-10 13:15 | STOP Moving |
35.09809 / 129.04396
[KR] BUSAN
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
|
| 2026-05-10 13:05 | Status Changed | Under way using engine Default |
35.09944 / 129.04134
[KR] BUSAN
|
Speed: 6.4 kn Course: -1° |
| 2026-05-10 13:05 | OUT of Coverage |
35.09944 / 129.04134
Japan Sea
[KR] BUSAN
|
Speed: 6.1 kn Course: 43.5° |
|
| 2026-05-10 12:59 | Status Changed | Default Under way using engine |
35.09500 / 129.03143
[KR] BUSAN
|
Speed: 6.7 kn Course: 340.7° |
| 2026-05-10 12:50 | PORT ARRIVAL |
|
35.07787 / 129.03227
[KR] BUSAN
|
Speed: 7.8 kn Course: 354.5° |
| 2026-05-10 12:12 | Status Changed | Under way using engine Default |
35.01939 / 128.98575
BUSAN
|
Speed: 7.7 kn Course: 72° |
| 2026-05-10 12:07 | IN Coverage |
35.02009 / 128.98827
Japan Sea
|
Speed: 7.9 kn Course: 70.6° |
|
| 2026-05-10 08:46 | START Moving | --- |
34.98872 / 128.47392
BUSAN
|
Speed: 7.5 kn Course: 135° |
| 2026-05-10 03:17 | STOP Moving | --- |
34.99277 / 128.46901
BUSAN
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |