HUNG HOM
Tug
Current Trip
| Trip Time | 2 h, 48 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 7.33 nm |
| AVG Speed | 5.4 Knots |
| MAX Speed | 9.5 Knots |
| Draught | 3.5 m |
| AVG Wind | 9.4 knots |
| MAX Wind | 10 knots |
| MIN Temp | 25.4°C / 77.72°F |
| MAX Temp | 26°C / 78.8°F |
| Position Received | 12 h, 16 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 12 h, 16 m ago |
Info
Information
The current position of HUNG HOM is in South China Sea with coordinates 22.36651° / 114.09996° as reported on 2026-04-15 07:46 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of HONG KONG.
The vessel HUNG HOM (IMO: 9298210, MMSI: 477997043) is a Tug It's sailing under the flag of [HK] Hong Kong.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HUNG HOM is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HUNG HOM as reported by AIS is 3.5 meters
Weather
| Temperature | 25.4°C / 77.72°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 177° S |
| Pressure | 1009.2 hPa |
| Humidity | 85.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-15 06:29 | |||
| 2026-04-14 05:02 | 2026-04-15 03:41 | 22 h | |
| 2026-04-14 02:01 | 2026-04-14 04:30 | 2 h | |
| 2026-04-13 19:31 | 2026-04-14 00:07 | 4 h | |
| 2026-04-13 10:49 | 2026-04-13 17:04 | 6 h | |
| 2026-04-13 09:07 | 2026-04-13 10:25 | 1 h | |
| 2026-04-12 23:32 | 2026-04-13 08:36 | 9 h | |
| 2026-04-12 20:22 | 2026-04-12 22:59 | 2 h | |
| 2026-04-12 06:00 | 2026-04-12 19:46 | 13 h | |
| 2026-04-11 22:59 | 2026-04-12 04:40 | 5 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 817 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 11:41 | 2026-04-15 14:29 | 7.33 nm | |||
| 2026-04-14 12:30 | 2026-04-14 13:02 | 2.02 nm | |||
| 2026-04-14 08:07 | 2026-04-14 10:01 | 8.15 nm | |||
| 2026-04-14 01:04 | 2026-04-14 03:31 | 10.89 nm | |||
| 2026-04-13 18:25 | 2026-04-13 18:49 | 2.09 nm | |||
| 2026-04-13 16:36 | 2026-04-13 17:07 | 2.22 nm | |||
| 2026-04-13 06:59 | 2026-04-13 07:32 | 2.56 nm | |||
| 2026-04-13 03:46 | 2026-04-13 04:22 | 2.29 nm | |||
| 2026-04-12 12:40 | 2026-04-12 14:00 | 8.75 nm | |||
| 2026-04-12 06:36 | 2026-04-12 06:59 | 2.12 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 07:46 | OUT of Coverage |
22.36651 / 114.09996
South China Sea
[HK] HONG KONG
|
Speed: Course: 296.3° |
|
| 2026-04-15 07:15 | STOP Moving |
22.36655 / 114.09997
[HK] HONG KONG
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-15 06:53 | START Moving |
22.32788 / 114.12731
[HK] HONG KONG
|
Speed: 9.5 kn Course: 255° |
|
| 2026-04-15 06:29 | STOP Moving |
22.32751 / 114.12922
[HK] HONG KONG
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-15 06:29 | PORT ARRIVAL |
|
22.32751 / 114.12922
[HK] HONG KONG
|
Speed: 0.7 kn Course: 511° |
| 2026-04-15 05:59 | START Moving | --- |
22.30924 / 114.10675
HONG KONG
|
Speed: 3.3 kn Course: 318.1° |
| 2026-04-15 05:54 | STOP Moving | --- |
22.30805 / 114.10875
HONG KONG
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-04-15 05:30 | START Moving | --- |
22.32412 / 114.09743
HONG KONG
|
Speed: 7.1 kn Course: 140.4° |
| 2026-04-15 05:08 | STOP Moving | --- |
22.32578 / 114.09562
HONG KONG
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-04-15 04:28 | START Moving | --- |
22.30566 / 114.10705
HONG KONG
|
Speed: 3.2 kn Course: 89.8° |