HUIHONGZHUOYUE
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 5 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 162.29 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.1 Knots |
| MAX Speed | 11.7 Knots |
| AVG Wind | 11.1 knots |
| MAX Wind | 23.4 knots |
| MIN Temp | 11.9°C / 53.42°F |
| MAX Temp | 15.7°C / 60.26°F |
| Draught | 5.1 m |
| Position Received | 2026-01-31 00:55 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 9.5 Knots |
| Course | 95.2° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2026-01-31 00:55 |
Info
Information
The current position of HUIHONGZHUOYUE is in South China Sea with coordinates 22.13381° / 113.99624° as reported on 2026-01-31 00:55 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.5 Knots
The vessel HUIHONGZHUOYUE (MMSI: 413339310) is a Cargo It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HUIHONGZHUOYUE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HUIHONGZHUOYUE as reported by AIS is 5.1 meters
Weather
| Temperature | 14.9°C / 58.82°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 137° SE |
| Pressure | 1015.2 hPa |
| Humidity | 94.7 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-13 00:32 | STOP Moving | --- |
30.29719 / 121.73441
YUSHAN
|
Speed: 0.1 kn Course: 95° |
| 2026-04-12 21:36 | START Moving | --- |
29.93854 / 121.91749
YUSHAN
|
Speed: 7.7 kn Course: 323° |
| 2026-04-12 13:20 | STOP Moving | --- |
29.93228 / 121.92170
YUSHAN
|
Speed: 0.2 kn Course: 234° |
| 2026-04-12 10:36 | START Moving | --- |
30.18526 / 121.81743
YUSHAN
|
Speed: 5.9 kn Course: 145° |
| 2026-04-11 21:08 | STOP Moving | --- |
30.19107 / 121.81328
YUSHAN
|
Speed: 0.3 kn Course: 133° |
| 2026-04-11 10:00 | START Moving | --- |
31.39512 / 121.57558
YUSHAN
|
Speed: 7.8 kn Course: 152° |
| 2026-04-10 23:44 | STOP Moving | --- |
31.40549 / 121.56074
YUSHAN
|
Speed: 0.3 kn Course: 206° |
| 2026-04-10 23:24 | PORT DEPARTURE |
|
31.39054 / 121.56316
YUSHAN
|
Speed: 6.4 kn Course: 330° |
| 2026-04-10 23:20 | START Moving |
31.38195 / 121.56818
[CN] SHANGHAI
|
Speed: 6.4 kn Course: 330° |
|
| 2026-04-10 02:28 | STOP Moving |
31.37816 / 121.57213
[CN] SHANGHAI
|
Speed: Course: 267° |