HONG KANG
Tanker A
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | 19 h, 18 mins |
| Distance Travelled | 175.60 nm |
| Remaining Distance | 174.25 nm |
| AVG Speed | 8.4 Knots |
| MAX Speed | 10 Knots |
| AVG Wind | 10.5 knots |
| MAX Wind | 14.9 knots |
| MIN Temp | 24.3°C / 75.74°F |
| MAX Temp | 34.9°C / 94.82°F |
| Draught | 4 m |
| Position Received | 1 h, 21 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 8.8 Knots |
| Course | 177.2° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 h, 21 m ago |
Info
Information
The current position of HONG KANG is in South China Sea with coordinates 22.27960° / 113.73123° as reported on 2026-05-14 05:39 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.8 Knots and is heading at the port of SHUIDONG. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-15 02:18 LT
The vessel HONG KANG (IMO: 9194646, MMSI: 413303210) is a Tanker A It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HONG KANG is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HONG KANG as reported by AIS is 4 meters
Weather
| Temperature | 27.1°C / 80.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 201° SSW |
| Pressure | 1004.5 hPa |
| Humidity | 88.3 % |
| Cloud Coverage | 17 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-12 02:15 | 2026-05-12 17:35 | 15 h | |
| 2026-04-28 04:11 | 2026-04-28 22:59 | 18 h | |
| 2026-04-21 02:08 | 2026-04-22 03:52 | 1 d | |
| 2026-04-03 09:25 | 2026-04-04 01:53 | 16 h | |
| 2026-03-29 12:10 | 2026-03-30 00:29 | 12 h | |
| 2026-03-27 01:01 | 2026-03-27 13:25 | 12 h | |
| 2026-03-09 11:33 | 2026-03-10 02:37 | 15 h | |
| 2026-03-03 07:45 | 2026-03-03 23:53 | 16 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 06:59 | 2026-05-12 10:15 | 1093.27 nm | |||
| 2026-04-22 11:52 | 2026-04-28 12:11 | 511.91 nm | |||
| 2026-04-04 09:53 | 2026-04-21 10:08 | 596.93 nm | |||
| 2026-03-30 08:29 | 2026-04-03 17:25 | 232.36 nm | |||
| 2026-03-27 21:25 | 2026-03-29 20:10 | 192.43 nm | |||
| 2026-03-10 10:37 | 2026-03-27 09:01 | 1318.58 nm | |||
| 2026-03-04 07:53 | 2026-03-09 19:33 | 542.20 nm | |||
| 2026-02-28 21:01 | 2026-03-03 15:45 | 186.30 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 06:43 | STOP Moving | --- |
22.15668 / 113.77876
MAO MING
|
Speed: 0.3 kn Course: 348° |
| 2026-05-14 05:47 | Status Changed | Default Under way using engine |
22.26078 / 113.73473
MAO MING
|
Speed: 8.8 kn Course: 177.2° |
| 2026-05-14 05:39 | OUT of Coverage |
22.27960 / 113.73123
South China Sea
MAO MING
|
Speed: 8.8 kn Course: 177.2° |
|
| 2026-05-14 04:46 | Destination Changed | MAO MING FO SHAN |
22.40825 / 113.75139
MAO MING
|
Speed: 9.5 kn Course: 175.3° |
| 2026-05-14 04:18 | Status Changed | Under way using engine Default |
22.47997 / 113.74540
FO SHAN
|
Speed: 9.3 kn Course: 170° |
| 2026-05-14 04:07 | Status Changed | Default Under way using engine |
22.50661 / 113.73850
FO SHAN
|
Speed: 9.1 kn Course: 159.3° |
| 2026-05-14 03:58 | Status Changed | Under way using engine Default |
22.52934 / 113.72920
FO SHAN
|
Speed: 9.5 kn Course: 164° |
| 2026-05-14 03:55 | Status Changed | Default Under way using engine |
22.53599 / 113.72904
FO SHAN
|
Speed: 9.3 kn Course: 136.6° |
| 2026-05-14 03:49 | Status Changed | Under way using engine Default |
22.54917 / 113.71873
FO SHAN
|
Speed: 8.8 kn Course: 131° |
| 2026-05-14 03:47 | Status Changed | Default Under way using engine |
22.55163 / 113.71613
FO SHAN
|
Speed: 9.2 kn Course: 132.3° |