HEUNG-A PIONEER
Oil/Chemical Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 8 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 664.83 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.7 Knots |
| MAX Speed | 14 Knots |
| AVG Wind | 9 knots |
| MAX Wind | 25.3 knots |
| MIN Temp | 10.9°C / 51.62°F |
| MAX Temp | 19.6°C / 67.28°F |
| Draught | 5.2 m |
| Position Received | 2 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | 71° |
| Area | Japan Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 d ago |
Info
Information
The current position of HEUNG-A PIONEER is in Japan Sea with coordinates 35.05499° / 128.99945° as reported on 2026-05-10 00:41 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel HEUNG-A PIONEER (IMO: 9415478, MMSI: 351366000) is a Oil/Chemical Tanker that was built in 2008 ( 18 years old ). It's sailing under the flag of [PA] Panama.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HEUNG-A PIONEER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HEUNG-A PIONEER as reported by AIS is 5.2 meters
Weather
| Temperature | 16°C / 60.8°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 186° S |
| Pressure | 1009.1 hPa |
| Humidity | 92.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-01 21:13 | 2026-05-04 02:08 | 2 d | |
| 2026-04-18 22:16 | 2026-04-21 01:00 | 2 d | |
| 2026-04-13 01:22 | 2026-04-13 22:31 | 21 h | |
| 2026-04-04 08:57 | 2026-04-06 10:36 | 2 d | |
| 2026-03-24 02:49 | 2026-03-26 00:57 | 1 d | |
| 2026-03-20 13:40 | 2026-03-21 11:05 | 21 h | |
| 2026-03-09 23:37 | 2026-03-10 16:41 | 17 h | |
| 2026-03-05 13:53 | 2026-03-06 08:57 | 19 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-21 08:00 | 2026-05-02 06:13 | 3042.43 nm | |||
| 2026-04-14 06:31 | 2026-04-19 05:16 | 800.55 nm | |||
| 2026-04-06 17:36 | 2026-04-13 09:22 | 1432.18 nm | |||
| 2026-03-26 08:57 | 2026-04-04 15:57 | 1862.04 nm | |||
| 2026-03-21 20:05 | 2026-03-24 10:49 | 589.33 nm | |||
| 2026-03-11 01:41 | 2026-03-20 22:40 | 1061.65 nm | |||
| 2026-03-06 16:57 | 2026-03-10 08:37 | 487.61 nm | |||
| 2026-02-16 15:48 | 2026-03-05 21:53 | 3860.35 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 00:47 | Status Changed | Default Moored |
35.05502 / 128.99948
KRPSN GAMCHEON
|
Speed: Course: 71° |
| 2026-05-10 00:41 | OUT of Coverage |
35.05499 / 128.99945
Japan Sea
|
Speed: Course: 244.2° |
|
| 2026-05-10 00:32 | Destination Changed | KRPSN GAMCHEON KRTSN |
35.05501 / 128.99945
KRPSN GAMCHEON
|
Speed: Course: 68° |
| 2026-05-10 00:32 | Status Changed | Moored Default |
35.05501 / 128.99945
KRTSN
|
Speed: Course: 68° |
| 2026-05-10 00:29 | Status Changed | Default Moored |
35.05500 / 128.99944
KRTSN
|
Speed: Course: 69° |
| 2026-05-10 00:26 | Draught Changed | 5.2 8.8 |
35.05500 / 128.99943
KRTSN
|
Speed: Course: 69° |
| 2026-05-10 00:23 | Detected in Sea | South Korean part of the Japan Sea |
35.05500 / 128.99943
Japan Sea
|
Speed: Course: 244.2° |
| 2026-05-10 00:23 | Status Changed | Moored Default |
35.05500 / 128.99943
KRTSN
|
Speed: Course: 72° |
| 2026-05-10 00:23 | IN Coverage |
35.05500 / 128.99943
Japan Sea
|
Speed: Course: 244.2° |
|
| 2026-05-09 01:19 | STOP Moving | --- |
35.05504 / 128.99950
KRTSN
|
Speed: 0.2 kn Course: 74° |