HE YUAN
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 22 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 4013.73 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.7 Knots |
| MAX Speed | 13.9 Knots |
| AVG Wind | 11.6 knots |
| MAX Wind | 26.8 knots |
| MIN Temp | -2.5°C / 27.5°F |
| MAX Temp | 26.3°C / 79.34°F |
| Draught | 13.5 m |
| Position Received | 8 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10 Knots |
| Course | 215° |
| Area | Japan Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 8 d ago |
Info
Information
The current position of HE YUAN is in Japan Sea with coordinates 34.63042° / 129.05215° as reported on 2026-05-02 17:49 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10 Knots
The vessel HE YUAN (IMO: 9146950, MMSI: 371073000) is a Bulk Carrier that was built in 1997 ( 29 years old ). It's sailing under the flag of [PA] Panama.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HE YUAN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HE YUAN as reported by AIS is 13.5 meters
Weather
| Temperature | 24.9°C / 76.82°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 220° SW |
| Pressure | 1012.6 hPa |
| Humidity | 77.7 % |
| Cloud Coverage | 83 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 12:35 | STOP Moving | --- |
21.79397 / 113.31705
ZHUHAI
|
Speed: 0.2 kn Course: 74° |
| 2026-05-02 17:49 | OUT of Coverage |
34.63042 / 129.05215
Japan Sea
ZHUHAI
|
Speed: 10 kn Course: 215° |
|
| 2026-05-02 16:55 | Status Changed | Under way using engine Default |
34.74022 / 129.16928
ZHUHAI
|
Speed: 9.5 kn Course: 231° |
| 2026-05-02 16:49 | Status Changed | Default Under way using engine |
34.75040 / 129.18411
ZHUHAI
|
Speed: 9.5 kn Course: 218° |
| 2026-05-02 15:08 | Change Sea Area | Japanese part of the Japan Sea South Korean part of the Japan Sea |
34.96108 / 129.38285
Japan Sea
ZHUHAI
|
Speed: 9.6 kn Course: 208° |
| 2026-05-02 08:28 | Status Changed | Under way using engine Default |
35.83960 / 130.21163
ZHUHAI
|
Speed: 10.3 kn Course: 215° |
| 2026-05-02 08:14 | Status Changed | Default Under way using engine |
35.87158 / 130.23999
ZHUHAI
|
Speed: 10.4 kn Course: 216° |
| 2026-05-02 07:35 | Destination Changed | ZHUHAI SHAKHTERSK |
35.96063 / 130.32573
ZHUHAI
|
Speed: 10.4 kn Course: 218° |
| 2026-05-02 06:53 | Status Changed | Under way using engine Default |
36.05533 / 130.42095
SHAKHTERSK
|
Speed: 10.8 kn Course: 218° |
| 2026-05-02 06:51 | Status Changed | Default Under way using engine |
36.06038 / 130.42578
SHAKHTERSK
|
Speed: 10.9 kn Course: 218° |