HAVVA ANA
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 6 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1023.52 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.7 Knots |
| MAX Speed | 11.3 Knots |
| AVG Wind | 10.5 knots |
| MAX Wind | 21.1 knots |
| MIN Temp | 5.2°C / 41.36°F |
| MAX Temp | 17.4°C / 63.32°F |
| Draught | 5 m |
| Position Received | 2 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.8 Knots |
| Course | 80.1° |
| Area | Black Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 d ago |
Info
Information
The current position of HAVVA ANA is in Black Sea with coordinates 41.38844° / 29.90640° as reported on 2026-04-14 00:05 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.8 Knots
The vessel HAVVA ANA (IMO: 9997385, MMSI: 636023781) is a Tanker It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HAVVA ANA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HAVVA ANA as reported by AIS is 5 meters
Weather
| Temperature | 9.7°C / 49.46°F |
|---|---|
| Wind Speed | 1 knots |
| Direction | 74° ENE |
| Pressure | 1018.4 hPa |
| Humidity | 77.6 % |
| Cloud Coverage | 94 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-08 03:21 | 2026-04-10 03:53 | 2 d | |
| 2026-04-02 14:24 | 2026-04-03 19:21 | 1 d | |
| 2026-03-31 16:59 | 2026-04-01 11:29 | 18 h | |
| 2026-02-27 17:55 | 2026-02-28 12:48 | 18 h | |
| 2026-02-15 08:57 | 2026-02-17 15:41 | 2 d | |
| 2026-02-04 22:49 | 2026-02-07 02:11 | 2 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 22:21 | 2026-04-08 06:21 | 894.94 nm | |||
| 2026-04-01 14:29 | 2026-04-02 17:24 | 11.15 nm | |||
| 2026-02-28 14:48 | 2026-03-31 19:59 | 476.76 nm | |||
| 2026-02-17 16:41 | 2026-02-27 19:55 | 1751.96 nm | |||
| 2026-02-07 02:11 | 2026-02-15 09:57 | 2021.11 nm | |||
| 2026-01-28 15:59 | 2026-02-04 22:49 | 855.88 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-14 10:09 | STOP Moving | --- |
41.65867 / 32.17070
TR BTN
|
Speed: 0.2 kn Course: 50° |
| 2026-04-14 00:23 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.39538 / 29.95979
TR BTN
|
Speed: 10.8 kn Course: 80.1° |
| 2026-04-14 00:05 | OUT of Coverage |
41.38844 / 29.90640
Black Sea
TR BTN
|
Speed: 10.8 kn Course: 80.1° |
|
| 2026-04-14 00:04 | Status Changed | Under way using engine Default |
41.38802 / 29.90318
TR BTN
|
Speed: 10.7 kn Course: 84° |
| 2026-04-14 00:04 | IN Coverage |
41.38844 / 29.90640
Black Sea
TR BTN
|
Speed: 10.8 kn Course: 80.1° |
|
| 2026-04-13 22:32 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.34466 / 29.54533
TR BTN
|
Speed: 10.8 kn Course: 74.2° |
| 2026-04-13 22:27 | OUT of Coverage |
41.34022 / 29.52443
Black Sea
TR BTN
|
Speed: 10.8 kn Course: 74.2° |
|
| 2026-04-13 22:17 | Status Changed | Under way using engine Default |
41.33352 / 29.48851
TR BTN
|
Speed: 10.7 kn Course: 78° |
| 2026-04-13 22:16 | Status Changed | Default Under way using engine |
41.33302 / 29.48531
TR BTN
|
Speed: 10.7 kn Course: 78.1° |
| 2026-04-13 22:16 | Status Changed | Under way using engine Default |
41.33292 / 29.48473
TR BTN
|
Speed: 10.7 kn Course: 78° |