HAV NORDIC
General Cargo
Current Trip
| Trip Time | 3 days |
|---|---|
| Trip Distance | 717.20 nm |
| AVG Speed | 7.4 Knots |
| MAX Speed | 10.2 Knots |
| Draught | 5.9 m |
| AVG Wind | 14.8 knots |
| MAX Wind | 24 knots |
| MIN Temp | 2.4°C / 36.32°F |
| MAX Temp | 12.6°C / 54.68°F |
| Position Received | 22 h, 19 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 8.2 Knots |
| Course | 321.9° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 22 h, 19 m ago |
Info
Information
The current position of HAV NORDIC is in North Atlantic Ocean with coordinates 62.02235° / -6.32630° as reported on 2026-05-10 07:33 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.2 Knots and is currently inside the port of FUGLAFJORDUR.
The vessel HAV NORDIC (IMO: 8719085, MMSI: 231812000) is a General Cargo that was built in 1990 ( 36 years old ). It's sailing under the flag of [FO] Faroe Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HAV NORDIC is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HAV NORDIC as reported by AIS is 5.9 meters
Weather
| Temperature | 2.2°C / 35.96°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 304° NW |
| Pressure | 1015.5 hPa |
| Humidity | 64.7 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-10 09:45 | |||
| 2026-05-06 11:58 | 2026-05-06 12:56 | 57 m | |
| 2026-05-05 23:43 | 2026-05-06 10:10 | 10 h | |
| 2026-05-03 20:26 | 2026-05-04 10:28 | 14 h | |
| 2026-04-29 13:26 | 2026-04-30 01:49 | 12 h | |
| 2026-04-25 13:10 | 2026-04-26 11:36 | 22 h | |
| 2026-04-20 05:04 | 2026-04-20 20:02 | 14 h | |
| 2026-04-17 00:37 | 2026-04-17 13:52 | 13 h | |
| 2026-04-14 21:46 | 2026-04-15 07:55 | 10 h | |
| 2026-04-10 04:49 | 2026-04-10 17:17 | 12 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 8 | ||
| 8 | ||
| 6 | ||
| 4 | ||
| 4 | ||
| 4 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 14:56 | 2026-05-10 10:45 | 717.20 nm | |||
| 2026-05-06 12:10 | 2026-05-06 13:58 | 11.33 nm | |||
| 2026-05-04 12:28 | 2026-05-06 01:43 | 285.71 nm | |||
| 2026-04-30 03:49 | 2026-05-03 22:26 | 775.37 nm | |||
| 2026-04-26 13:36 | 2026-04-29 15:26 | 582.76 nm | |||
| 2026-04-20 22:02 | 2026-04-25 15:10 | 1070.11 nm | |||
| 2026-04-17 15:52 | 2026-04-20 07:04 | 494.49 nm | |||
| 2026-04-15 09:55 | 2026-04-17 02:37 | 376.75 nm | |||
| 2026-04-10 19:17 | 2026-04-14 23:46 | 709.07 nm | |||
| 2026-04-08 06:54 | 2026-04-10 06:49 | 490.38 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 10:01 | STOP Moving |
62.24085 / -6.80803
[FO] FUGLAFJORDUR
|
Speed: 0.1 kn Course: 315° |
|
| 2026-05-10 09:45 | PORT ARRIVAL |
|
62.23443 / -6.80405
[FO] FUGLAFJORDUR
|
Speed: 5.7 kn Course: 293° |
| 2026-05-10 07:41 | Status Changed | Default Under way using engine |
62.03650 / -6.35129
FOFUG
|
Speed: 8.2 kn Course: 321.9° |
| 2026-05-10 07:33 | Detected in Sea | Faeroe Islands part of the North Atlantic Ocean |
62.02235 / -6.32630
North Atlantic Ocean
|
Speed: 8.2 kn Course: 321.9° |
| 2026-05-10 07:33 | Status Changed | Under way using engine Default |
62.02235 / -6.32630
FOFUG
|
Speed: 8.2 kn Course: 320° |
| 2026-05-10 07:33 | OUT of Coverage |
62.02235 / -6.32630
North Atlantic Ocean
|
Speed: 8.2 kn Course: 321.9° |
|
| 2026-05-10 07:29 | IN Coverage |
62.02235 / -6.32630
North Atlantic Ocean
|
Speed: 8.2 kn Course: 321.9° |
|
| 2026-05-06 14:35 | Status Changed | Default Under way using engine |
53.73638 / 8.24336
FOFUG
|
Speed: 8.1 kn Course: 303.4° |
| 2026-05-06 14:27 | OUT of Coverage |
53.72621 / 8.26916
North Sea
FOFUG
|
Speed: 8.1 kn Course: 303.4° |
|
| 2026-05-06 14:22 | Status Changed | Under way using engine Default |
53.71979 / 8.28615
FOFUG
|
Speed: 7.7 kn Course: 304° |